Odmrazování mrazničky

19. prosinec 2009 | 10.00 |

Předvánoční úklid v domácnostech a velmi nízké venkovní teploty lze spojit do užitečné činnosti, která nám šetří peníze. Chladnička a mraznička  patří mezi spotřebiče, které jsou využívány celoročně a mohou podstatně ovlivnit celkovou spotřebu elektřiny. I když dnes se už prodávají ledničky a mrazničky poloautomatické, které nemusíme odmrazovat, je stejně dobré časem je důkladně odmrazit.  A na to je v těchto dnech naprosto ideální počasí.

Při otevírání mrazničky se do ní dostává vzduch obsahující vodní páry. Ty po zavření chladničky v ní sublimují na led, který v mrazničkách tvoří námrazu. Námraza by přitom neměla být silnější než 0,5 cm, kompresor potom častěji zapíná a spotřeba se výrazně zvyšuje.  Uvádí se, že 1 cm námrazy zvyšuje spotřebu elektrické energie odebírané mrazákem až o 75%. Pokud se neprovádí pravidelné odmrazování, snižuje se mrazící výkon. Také se zvyšuje spotřeba elektrické energie, kompresor je více namáhán, a tím se mu zkracuje životnost.

Běžnou mrazničku je vhodné asi dvakrát ročně odmrazit. Pokud nevlastníte mrazničku, která má automatické odmrazování je nutné se o námrazu patřičně postarat. Pokud odmrazujeme v létě, tak několik hodin před odmrazováním mrazničky nastavíme termostat na maximum nebo na supermrazení, aby potraviny bez poškození přežily dobu pro odstranění námrazy a čištění. Věci z mrazáku je vhodné dočasně přemístit do chladničky nebo na jiné chladné místo, kde je odizolujeme od okolního prostředí třeba dekou. Můžeme využít i nejrůznější provizorní mrazící tašky či izolační tašky, které se dají sehnat bez problémů v obchodech vedle mrazících pultů. V mrazivé zimě přeneseme potraviny v boxech třeba na noc do kufru venku stojícího auta.

Pro urychlení rozmrazování si nachystáme do mrazničky hrnec s horkou vodou. Ochlazováním horké vody dojde k rychlému odtávání námrazy uvnitř mrazničky. Plastovou škrabkou postupně a šetrně odlupujeme led tak, abychom nepoškodili chladící zařízení. Po zbavení námrazy mrazničku vytřeme a dokonale vysušíme hadrem a necháme ji pořádně vyschnout a vyčichnout od nejrůznějších pachů. Při mytí nebo odmrazování očistíme také gumové těsnění dveří, aby dovnitř nevnikal vzduch a nezvyšovala se spotřeba elektřiny. Jednou ročně je dobré také vysát prach na zadní straně přístroje pro snadný odvod tepla a šetření elektrické energie.

Potom znovu obsah mrazničky naskládáme dovnitř, mrazničku zapneme na nejvyšší stupeň.  Při vkládání potravin do chladničky (i mrazničky) je vhodné využít funkci rychlého chlazení, respektive zmražení, ušetříme energii a zachováme vysokou kvalitu potravin. Po dosažení teploty –18°C přepneme termostat do obvyklé polohy.

Odmrazováním mrazničky však vhodná údržba nekončí. Během roku se rovněž chováme spořivě. Před otevřením chladničky a mrazničky zvážíme, co chceme vyndat a nenecháváme dveře příliš dlouho otevřené. Zbytečným plýtváním energií jsou i poloprázdné mrazničky, správně využitá mraznička má být ze 70 % naplněná. Nedostatečné nebo poškozené těsnění dveří chladničky zvyšuje spotřebu elektřiny.

U přístrojů označených NoFrost jsou mražené produkty mraženy pomocí ochlazeného cirkulujícího vzduchu. Vzdušná vlhkost je odváděna ven, proto se potraviny nepokrývají námrazou. Přístroje se v pravidelných intervalech automaticky odmrazují a zůstávají tedy vždy bez námrazy. Použitím efektivních kompresorů ve spojení se speciální elektronikou jsou tyto přístroje nejen komfortní, ale i energeticky úsporné.

V Americe si však s rozmrazováním mrazniček umí poradit po svém - posuďte sami na videích. Obvykle si námrazy všimnou, až jim nejdou zavřít dvířka mrazničky. Pak nasadí jakoukoliv techniku. Jejich počínání, bych ale nedoporučoval.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.2 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Odmrazování mrazničky michal* 21. 12. 2009 - 23:13
RE: Odmrazování mrazničky brumlič 14. 03. 2012 - 14:44
RE: Odmrazování mrazničky victor 10. 12. 2013 - 16:40