Duha naruby - cirkumzenitální oblouk

12. září 2009 | 06.00 |
› 

cirkumzenitální obloukNěkteré obyvatele naší republiky na Jihlavsku v uplynulých dnech překvapila a možná dost i vyděsila netradiční duha na obloze. Její oblouk nesměřoval směrem k zemi, ale opisoval část kruhu. Zděšení pozorovatelé informovali televizi Nova, že spatřili duhu, když zrovna nepršelo a "záhada" jménem  "duha naruby" byla na světě. Zmiňovaný jev patří mezi takzvané halové jevy, kterých existuje celá škála.

Halové jevy jsou optické úkazy, které se objevují na obloze kolem Slunce i Měsíce. Mají podobu kol, oblouků či skvrn. Objeví se tehdy, když jsou v atmosféře přítomny drobné ledové krystalky, na kterých pak dochází k odrazům a lomům slunečních paprsků. Ledové krystalky se nacházejí v jemných řasových oblacích ve výškách nad 6 km, mohou se však vyskytovat za chladu i v přízemní vrstvě ovzduší. Vyskytují se v mnoha formách, ale pro vznik halových jevů jsou důležité krystalky ve tvaru šestiboké destičky a šestibokého sloupku. Podle toho, zda se světlo od krystalů odráží, nebo jimi prochází a láme se, mají halové jevy vzhled buď bělavý, či s duhovým nádechem. Takových halových jevů existuje celá řada. Některé jsou časté, jiné se objeví jen jednou za několik let.

Jaký konkrétní halový jev bude pozorovatelný a jaký bude mít tvar ovlivňují 3 hlavní faktory:
– typ krystalů (destičky, sloupky, aj.)

– orientace krystalů (náhodná, uspořádaná)
–  výška Slunce nad obzorem  
 
Halové jevy které vznikají lomem světla v krystalech mají barevný nádech, kde červená barva oblouku či skvrny směřuje ke Slunci. Výrazně barevně se projevuje zmiňovaný jev, který je nazýván cirkumzenitální oblouk. Četnost jeho výskytu je tak jednou či dvakrát za rok. Objevuje se vysoko nad Sluncem ve vysoko ležících oblacích jako poměrně jasný, duhově zbarvený oblouk, který jakoby opisoval část kruhu kolem zenitu - nadhlavníku. Vzniká lomem světla na horizontálně orientovaných ledových destičkách, do nichž paprsky vchází horní podstavou a vychází ven boční stěnou. Tento oblouk se nachází 46° (či výše) nad Sluncem a je viditelný pouze je-li sluneční kotouč níže než asi 32°, jinak se nemůže vytvořit. Jeho poloměr kolem zenitu závisí na výšce Slunce nad obzorem. Při nízko zářícím Slunci je oblouk vzdálen něco přes 30° od zenitu, ke kterému se s rostoucí výškou Slunce blíží. Nikdy však netvoří uzavřenou kružnici kolem zenitu.
Cirkumzenitální oblouk často uniká pro svou polohu vysoko na nebi pozornosti. Zahlédneme-li jej však, překvapí nás sytostí svých barev díky kterým patří k nejkrásnějším halovým jevům.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře