První přímé zobrazení molekuly

14. září 2009 | 06.00 |

molekula pentanuVidět  samotnou molekulu nebylo až dosud běžné. Týmu švýcarských a holandských vědců z laboratoří výzkumného centra IBM v Curychu se to nedávno podařilo. Získali  první trojrozměrný obrázek jediné molekuly velké pouhých 1,4 nanometrů. Zdokonalili metodu mikroskopování a spatřili samotnou molekulu pentacenu - polycyklického aromatického uhlovodíku, který tvoří řada pěti šestiúhelníkovitých benzenových jader.

Délka celé molekuly je 1,4 nm a celkově v ní spočítáme 22 uhlíkových a 14 vodíkových atomů. Vědci využili technologii mikroskopie atomových sil AFM (Atomic Force Microscopy). Za nízkých teplot (–268 °C) ve vakuu nechali ostrý kovový hrot měřit nepatrné síly, které vznikají mezi ním a molekulou. "Klíč k tomu, abychom získali rozlišení v řádu atomů je velmi ostrý hrot a také vysoká stabilita systému. Hrot jsme připravili tak, že jsme vybrali jednu jedinou molekulu oxidu uhelnatého (CO),"  upřesňuje jeden z vědců IBM Leo Gross.

Tento objev napomůže dalšímu vývoji v oblasti nanotechnologií, které najdou své uplatnění zejména v elektronických zařízeních či při výrobě léků.
Využití by rovněž mohlo být zejména ve vysoce efektivní molekulární elektronice, kde by jako spínače či tranzistory mohly fungovat přímo jednotlivé molekuly.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře