Stomachion

16. září 2009 | 06.00 |
› 

stomachion animaceStomachion je pravoúhelník, jehož strany jsou v poměru 1:2,. Je rozřezán na 14 dílů. V překladu z řečtiny označuje stomachion "to, co vyvolává zlost". Jde o hru, kdy z uvedených dílů se skládají různé obrazce podobně jako ve známějším tangramu. Části pracoúhelníku lze k sobě přikládat libovolnými stranami, přitom podle Archiméda není nutné přikládat části těsně. Při zobrazení každé figury (kohout, slon, větrný mlýn, slepice...) se však má upotřebit všech 14 dílů.

O tomto hlavolamu poprvé referuje Magnus Ausonius (310 – 395 n. l.) a nazývá jej Archimédova krabička. Údajně jde o první kombinatorické dílo v dějinách matematiky a bylo objeveno docela zajímavým způsobem.

stomachionK zapisování textů sloužil od pradávna pergamen. Nevýhodou pergamenu jeho vysoká cena. Aby se materiálem šetřilo, často se z jednoho listu vyškrabal původní text a list se použil znovu. Vyškrabané pergamenové listy, tzv. palimpsesty, jsou dnes zajímavými historickými dokumenty, protože speciální lampy umožňují přečtení původního vyškrabaného textu (staršího a tedy zpravidla historicky cennějšího). Roku 1906 objevil v istanbulském kostele dánský lingvista opis Archimédova díla O Metodě (Efodos), který byl použit jako podkladní pergamen k zapsání biblického textu.
Část textu přečet la opsal. Nato se rukopis za války Řeků s Turky ztratil a objevil se až v roce 1929 ve Francii. Tento cenný rukopis byl v roce 1998 vydražen za 2 miliony dolarů a majitel jej zapůjčil ke zkoumání.  Dr. Netz ze Stafordu v něm nalezl i Archimedovo dílo Stomachion, které sice bylo známé, ale nevzbuzovalo nějakou zvláštní pozornost.

Dr. Netz se domnívá, že Archimédes v tomto díle zjišťoval počet kombinací, kterými ze 14 částí hlavolamu lze sestavit čtverec. V roce 2003 nalezl Bill Cutler  na počítači všech 536 možností jak to udělat. Přitom byla vyloučena řešení vznikající rotací a zrcadlením.

Vy však máte možnost zahrát si hru rozvíjející vynalézavost, bystřící rozum, cvičící zrak ve vnímání linií a forem.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře