Archeoakustika přináší své objevy

24. listopad 2010 | 06.00 |

El CastilloArcheoakustika patří mezi zajímavé moderní vědy zabývající se zkoumáním akustických efektů, které naši předkové využívali například v různých stavbách. Výsledky svého bádání dokonce už publikuje na kongresech. Nejinak tomu bylo na kongresu Acoustical Society of America probíhajícím v mexickém Cancunu.  Zde byly nyní prezentovány výsledky výzkumů, při kterých byly zkoumány zvukové efekty dávných staveb. Například potlesk turistů v mayském městě Chichen Itza před pyramidou "El Castillo" odrážející se od schodišťových stupňů pyramidy údajně ne náhodou připomíná zpěv pralesního posvátného ptáka Mayů kvesala.

Tyto zvukové efekty vznikají Braggovým rozptylem zvukových vln na pravidelně rozmístěných stupních schodiště. Další výzkumy prokázaly, že chůze lidí na vyšších stupních pyramidy El Castillo připomínají lidem na nižších stupních pyramidy zvuky pro Maye blahodárného deště.

Další archeoakustické objevy dokazují, že se hudební projekce provozovaná na vrcholcích pyramid mayského Palenque, šířila do překvapivě velkých vzdáleností.

Uvnitř 3 000 let staré ploché peruánské pyramidy Chavín de Huantar objevili vědci systém místností, ve kterých dochází k rezonanci všech zvuků, že je zesílilo natolik, aby je při náboženských obřadech bylo slyšet i před pyramidou.

Zdroj: www.rozhlas.cz

Obrázek: http://www.great-adventures.com/images/mexico/El%20Castillo.jpg

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře