Rušivé kmitavé zvuky způsobené mobilem

28. listopad 2010 | 06.00 |

mobilPokud je v blízkosti mobilního telefonu elektronické zařízení s reproduktorem, začnou se v okamžiku před doručením SMS zprávy nebo před uskutečněním hovoru, ozývat z reproduktoru typické rušivé zvuky. Znalost tohoto jevu se snadno dá využít, když nás někdo nepříjemně prozvání. Stačí pak telefon umístit na vhodné místo a  zvednout hovor dříve než volající stihne hovor položit. Tak postupně příchází o kredit a další zbytečné volání si třeba rozmyslí. Co je však příčinou těchto zvuků?

Určité území je pro potřeby mobilního telefonního spojení rozděleno na jednotlivé oblasti. V každé oblasti je jeden vysílač s poměrně malým výkonem. I vlastní vysílač v telefonu má malý výkon (menší než 1 W) a tak jeho signál nezasahuje příliš daleko. Kanál, na kterém probíhá telefonní hovor, se skládá ze 2 frekvencí: na jedné účastník hovoru mluví a na druhé poslouchá. Několik desítek frekvencí je vyhrazeno jako kontrolní frekvence. Na nich pak probíhá komunikace telefonu s vysílačem. Každý mobil má vlastní kód. Skládá se 32 bitového čísla, které je nastaveno při výrobě, dále z části, která jednoznačně identifikuje vlastníka telefonu a z části, která identifikuje mobilního operátora.

Je-li telefon v dosahu některého vysílače, přijímá jeho kontrolní frekvenci. Sám přitom vysílá signál, který se ukládá do databáze systému, aby mohl být telefon rychle nalezen, pokud je volán. Když k tomu dojde, systém přidělí frekvenci, na které bude hovor probíhat  a hovor spojí. Při přechodu mobilu z jedné oblasti do druhé si vysílače telefon automaticky přebírají. Když telefon přechází do působnosti jiné sítě - například v zahraničí, pak pracuje tzv. roaming. Pomocí něho se cizí vysílač zkontaktuje s centrálou domovského systému.

Rušení provozu některých elektronických přístrojů mobilními telefony skutečně existuje, ale je nevýznamné.  Nejsnáze si jej můžeme vyzkoušet tím, že navážeme běžné telefonní spojení pevnou telefonní linkou přes ústřednu. Vedle telefonu položíme mobil a někdo nás zavolá. Ještě před vyzváněním mobilu se začnou ve sluchátku pevného telefonu ozývat charakteristické zvukové impulsy. Prakticky stejné rušivé zvuky uslyšíme z rádia či autorádia v jehož těsné blízkosti se nachází zapnutý mobil.

Toto rušení nesouvisí s vysílaným signálem na kmitočtech řádově tisíc MHz při němž probíhá provoz mobilních telefonů, ale s digitálním zpracováním zvuku v mobilu. Při digitalizaci se spojitý průběh zvukového signálu nahrazuje posloupností čísel. Frekvence těchto čísel musí být spolehlivě vyšší než je frekvence slyšitelného zvuku. To nutí konstruktéry pracovat s impulsy, jejíž náběžné i sestupné hrany jsou velmi strmé. Jinak by se ani do vymezených časových intervalů nevešly. Tyto impulsy vysílají do okolí široké spektrum frekvencí, které se snadno dostanou do přijímačů. Televizory jsou většinou vůči tomuto rušení imunní.

 Obrázek: http://london.indymedia.org/system/photo/2009/08/24/2199/mobile-i-medium.jpg?1251072517

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.43 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře