Živá kovadlina

17. listopad 2009 | 06.00 |

Na diváky udělá vždy velký dojem vystoupení siláka, kdy si lehne na zem, na prsa mu dají těžkou kovadlinu a jiný silák do ní buší vší silou velkým kladivem. To je jedno ze základních provedení tohoto triku, který siláci ještě vylepšují třeba tím, že neleží na zem, ale na desce s hřebíky, či leží tak, že mají podepřenou pouze hlavu a nohy. Navíc si nechávají na sobě kladivem rozbíjet třeba velké kameny.  Jak může člověk vydržet bez úhony tak velké otřesy kladiva?

Díky velké hmotnosti kovadliny je získaný pohyb kovadliny a také následně i člověka  při krátkodobých nárazech kladiva velmi malý. Čím těžší je kovadlina vzhledem ke kladivu, tím menší pohyb získává po úderech a otřesy jsou tím méně citelné. Pro siláka, který leží pod kovadlinou je výhodnější, je-li kovadlina co nejtěžší. Obtíž je jen v tom, aby unesl takovou tíhu na svých prsou – proto má často základna kovadliny takový tvar, aby přiléhala těsně na jeho tělo velkou plochou, pak se její tíha rovnoměrně rozloží a tlak již není tak značný. Mezi základnu kovadliny a silákovo tělo je možné rovněž vsunout měkkou podložku.

Na podobném principu je i uvedené video s tím rozdílem, že je zde názorně vidět, jak právě vhodný tvar vajíček dokáže odolávat velkému tlaku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře