Zpřesnění souřadnicového systému v ČR

3. prosinec 2010 | 06.00 |

souradniceČeský úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) navrhuje zpřesnění souřadnicového systému Jednotné trigonometrické sítě katastrální. Stane se tak dne 2. ledna 2011, kdy bude zprovozněn nový postup přesného určování polohy. Důvodem je doporučení Mezinárodní Asociace Geodézie.  K posunu souřadnic dojde kvůli pohybu zemské kůry. Nepůjde však o posuny větší než řádově v milimetrech.

Hodnoty geocentrických souřadnic na zemském povrchu (souřadnic v prostorovém souřadnicovém systému s počátkem v těžišti Země) jsou definovány pomocí permanentních stanic globálního navigačního družicového systému. Tyto stanice jsou rozmístěny na zemském povrchu a zpracovávají signál z družic. Tím, že dochází k pohybům zemské kůry, se pohybují i stanice, což nakonec vede k uvažovaným změnám hodnot souřadnic.

Protože měřítka běžně používaných map a přesnost GPS přístrojů se pohybují řádově v metrech se změny geocentrických souřadnic při práci s mapou nebo navigačním přístrojem GPS nijak neprojeví. Nedojde tedy k nějakému zmatku v používání navigací, které je možné i nadále používat beze změn a bez obav.

Zdroje:
http://www.cuzk.cz/Dokument.aspx?PRARESKOD=998&MENUID=0&AKCE=GEN:AKTUALITA:12206
http://digiweb.ihned.cz/c1-48394020-zasadni-zmena-kterou-nepoznate-souradnice-v-navigacich-se-posunou

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře