Jak se neobléci do televize - moaré efekt

8. prosinec 2010 | 06.00 |
› 

moireVybrat si oblečení do televizního vysílání není vůbec snadné. Výběr je nakonec nejrůznějším způsobem omezený. Značka výrobce na tričku může způsobit problém s nedovolenou reklamou a její následné vyretušování. Vybrat si modré oblečení může způsobit splývání s naklíčovaným  pozadím v televizním studiu. Dalším problémem je košile či tričko s proužky či jiným drobným vzorkem. Diváci u televizorů pak místo proužků vidí pohyblivé barevné obrazce. Tak vzniká moaré (moiré).

Moaré efekt vzniká vlastně interferencí. Dochází  k tomu, že pravidelný obrazec pole buněk snímače kamery (fotoaparátu, zobrazovacích bodů obrazovky či displeje)  interferuje s pravidelným, často drobným vzorem na snímaném objektu. Právě překrývání  dvou pravidelných podobných nedokonale srovnaných obrazců (proužků) vede ke vzniku  moaré efektu, který se projevuje jako barevné pruhy nebo kruhy.

U černobílého snímače kamery je jeho povrch rozdělený na jednotlivé světlocitlivé buňky, které snímají obraz. Když si představíte obraz proužkované košile promítnutý na tento snímač, tak pokud šířka každého proužku na košili je větší než šířka té buňky ve snímači, pak se nic zvláštního neděje. Každá buňka snímá ten černobílý odstín, který je na ní promítnut. Jakmile je ale zmenšení toho obrazu natolik výrazné, že proužky na košili jsou užší než jednotlivé buňky, tak na každou buňku nedopadne jeden proužek, ale více barev proužků na střídačku. Buňka udělá průměrný odstín, který v tomto místě podle ní existuje. Na černobílém obrazu tak vznikalo černobílé moaré.

Na barevném snímači jsou jednotlivé body složeny ze tří jednotlivých barev: červené, zelené a modré. Protože se jednotlivé proužky na košili mohou překrývat různě, pak v kameře vzniká moaré duhového charakteru.

S moaré efektem se také setkáme při výrobě dříve velmi módních látek nebo u ofsetového tisku.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Moire_rotation.gif#filelinks

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře