Navigační systém Galileo bude mít sídlo v Praze

9. prosinec 2010 | 06.00 |

galileoV České republice bude od poloviny roku 2011 sídlo Evropského  navigačního systému Galileo. Rozhodli o tom velvyslanci zemí EU na svém zasedání v Bruselu. Využita přitom bude bývalá  budova České konsolidační agentury v Praze- Holešovicích. Na navigačním systému Galileo se  EU domluvila už v roce 2002. Jeho spuštění bylo neustále odsouváno a nyní má podle informací plně  fungovat od roku 2014. Cena systému byla 3,5 miliardy eur a uhradit je bude muset samotná EU, další vlastní provoz by měl financovat soukromý sektor. V lednu proběhlo výběrové řízení, kde zakázku na prvních 14 satelitů vyhrála německá firma OHB System AG. Francouzská Arianespace zajistí jejich vynesení do vesmíru a italská ThalesAleniaSpace poskytne potřebnou systémovou podporu pro celý systém.

Uživatelé navigačních služeb využívají nyní americký systém GPS popřípadě ruský GLONASS a spuštění systému Galileo by na nich odstranilo závislost. Zatímco GPS a GLONASS jsou především vojenskými projekty, Galileo umožní ve větší míře a s větší přesností používat své služby civilnímu sektoru.

Zatímco americký systém pracuje s přesností 15 metrů a ruský GLONASS s odchylkou 50 metrů, Galileo nabídne odchylku řádově v metrech. Má vysílat celkem pět druhů signálů - veřejně dostupný, kódovaný pro komerční využití, zabezpečený signál pro přesnou navigaci letecké a železniční dopravy, nouzový signál pro pátrání na moři a v pustých neobydlených oblastech a šifrovaný signál pro potřeby evropských států. 
Pro běžné uživatele bude důležitá navigace pro řidiče s bezplatnými službami varujícími před různými druhy nebezpečí. Komerční využití nabídne zpoplatněnou službu s velkým datovým tokem pro geodety, mýtné systémy, systémy sledování kontejnerové dopravy, sledování životního prostředí a pěstování plodin.

Poloha uživatele na Zemi bude využívat signálu minimálně od čtyř satelitů.  Pozice  a výška přijímače na Zemi se bude určovat podle toho, za jak dlouho každý z rádiových signálů dorazí od družice k přijímači.

Na oběžné dráze pracují nyní pouze 2 satelity tohoto nového navigačního systému, pro plnou funkčnost jich bude nutné vynést 18. Systém Galileo se bude skládat celkem ze 30 družic a z toho tři satelity budou záložní.

Navigační terminály Galilea budou při výpočtu polohy používat kromě svých satelitů i kombinaci dosavadních amerických a ruských navigačních systémů.

Zdroj:http://abc.blesk.cz/clanek/technika/6882/prvni-satelit-systemu-galileo-uz-obiha-zemi.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 4.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře