U nás neúplné zatmění Měsíce

20. prosinec 2010 | 06.00 |

moon eclipseZítra nás čeká v ranních hodinách úplné zatmění Měsíce. Poslední letošní astronomické divadlo není pro území naší republiky nejideálnější.  V případě bezoblačné oblohy,  můžeme nízko nad severozápadním obzorem tušit, že od 7:33 ráno začne Měsíc vstupovat do polostínu Země. Pouhýma očima tuto skutečnost příliš jasně nezaregistrujeme. Bohužel brzy začne svítat a Měsíc zapadne už v 7:58. To znamená, že začátek úplného zatmění v 8:41 z České republiky neuvidíme. V Evropě je úkaz lépe pozorovatelný například v severní Francii nebo nad Anglií.

V úterý 21. prosince 2010 bude zatmění Měsíce vidět jen z velmi malé části a také nízko nad obzorem. Neuvidíme tedy,  jak Měsíc celý zmizí ve stínu Země.

I při úplném zatmění je Měsíc vidět. Způsobuje to refrakce slunečního světla v horních vrstvách zemské atmosféry. Protože nejvíce se láme červené světlo, má Měsíc při zatmění narudlou barvu. Měsíc bude temnější a podle znečištění zemské atmosféry bude v zemském stínu zbarvený od červených odstínů přes rudou až k tmavě hnědé barvě. 

K zatmění Měsíce dochází průměrně dvakrát až třikrát do roka, když se Slunce, Země a Měsíc ocitnou v tomto pořadí v jedné přímce. Měsíc musí být v tomto okamžiku v úplňku.

V roce 2011 můžeme v ČR však pozorovat částečné zatmění Slunce 4. ledna, úplné zatmění Měsíce 15. a. 16. června  a úplné zatmění Měsíce 10. prosince.

Zdroj: http://www.zodiaclight.com/whatsnew.htm

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře