Zimní slunovrat může být i 22. prosince!

22. prosinec 2010 | 06.00 |

slunovratLetošní nejdelší noc je za námi. Nebyla ale tou nejtemnější, protože Měsíc se nechal  po svém zatmění vidět krátce po svém úplňku. V noci 22. prosince  v 0:38 hodin vstoupilo Slunce do znamení Kozoroha a tím nám začala skutečná astronomická zima. Nastal zimní slunovrat. Pokud sluníčko přece jen vykoukne, pak se nachází velmi nízko nad obzorem a jeho paprsky dopadají na zemský povrch hodně šikmo.

Zimním slunovratem rozumíme v astronomii okamžik, kdy má Slunce vůči světovému rovníku nejmenší deklinaci. Zimní slunovraty nastávají na severní polokouli  kolem 21. prosince, přičemž přesný čas se každoročně mění a občas přesáhne i do 22. prosince, jak tomu je právě letos. Slunce se při svém zdánlivém pohybu dostává do nejvzdálenějších jižních zeměpisných šířek. Nad obratníkem Kozoroha se jeho pohyb zastaví a pak se začíná pohybovat zpět k rovníku.

V období po zimním slunovratu (přesněji až v lednu), je Země nejblíže Slunci, ale na severní polokouli máme někdy pořádnou zimu. To však  souvisí s tím, že severní polokoule je v tomto období nejvíce od Slunce odkloněna.

Během zimního slunovratu na severní polokouli vychází Slunce na rovníku asi 24° napravo od  východu. Pak putuje po jižní obloze a v poledne dosáhne maximální výšky 66°33' a zapadá 24° nalevo od západu. Na obratníku Kozoroha Slunce vychází asi 26° napravo od východu. Během dne dosáhne zenitu. Večer zapadá asi 26° nalevo od západu. Na severním polárním kruhu se Slunce v poledne dotkne horizontu, ale nevychází. Na jižním polárním kruhu se Slunce o půlnoci dotkne horizontu, ale nezapadá. Na severním pólu je Slunce po celý den pod horizontem a tak probíhá polární noc.

Zimní slunovrat vám může v případě pějného počasí zpestřit meteorický roj Ursaminoridy (Ursidy), který vrcholí krátce před Štědrým dnem. Tento meteorický roj nemívá příliš vysokou četnost meteorů za hodinu. Vyjímečně dosahuje spršky více než 30 meteorů za hodinu. V  letech 1945 a 1986 ale byly pozorovány spršky více než 100 meteorů za hodinu.

Zdroj: http://www.crystalinks.com/wintersolstice.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře