Paúhoř elektrický rozsvítí vánoční stromeček

24. prosinec 2010 | 15.13 |

Ty tam jsou doby, kdy na vánočních stromečcích svítily svíčky. Dnes je nahrazují elektrické žárovečky, LED diody a podobně. Netradiční zdroj energie pro ně našli pracovníci  v japonském muzeu podmořského světa Aqua Toto Gifu v japonském městě Kakamigahara. Tady rozsvěcují vánoční stromeček pomocí elektrického úhoře. Pod stromečkem v centru Aqua Toto Gifu je akvárium a v něm asi metrový elektrický paúhoř. Ten dokáže krátkodobě vyrobit elektrické napětí od 400 do 650 voltů a elektrický proud o velikosti až půl ampéru. Přitom trolejbusům stačí pro pohon 600 voltů.

V akváriu je nachází řada měděných vodičů. Pomocí nich projde elektrický proud obvodem se světelnými diodami na stromečku. Světlo sice není pravidelné, diody na stromečku spíš blikají, ale návštěvníkům to stačí – přece jen něco takového jinde neuvidí...

Paúhoř elektrický žije v Jižní Americe v povodí Orinoka a Amazonky. Dorůstá délky až 2,5 m a k lovení kořisti nebo v sebeobraně dokáže vyrobit až 650 voltů. Dokázal by ale snadno usmrtit i člověka. Naštěstí není útočný a živí se malými rybkami.

Za normálních okolností paúhoř elektrický své elektrické výboje nepoužívá ke svícení, ale k mezidruhové komunikaci a k orientaci v kalné vodě či v noci. Elektrický orgán je tvořen zploštělými elektrocyty, jejichž počet se pohybuje ve stotisících, propojených do jednotlivých řad. Pomocí svého orgánu s názvem Sachsův svazek produkuje malé napětí, kolem 10 V o frekvenci do 25 Hz.

Jiným svým orgánem (Hunterův orgán) vyrábí napětí  zhruba 50x větší s frekvencí několika stovek Hz. Těmito mnohem silnějšími výboji  omračuje kořist a těmi nejsilnějšími - o síle stovek voltů - loví kořist. V tom případě se paúhoř  narovná po celé délce těla, což mu umožňuje vytvořit silnější výboj. Během výboje se kladný náboj nachází v oblasti za hlavou a záporný na konci ocasu. Když však využívá elektrického výboje k zjištění kořisti, je orientace napětí obrácená. Paúhoř v tomto případě umí plavat i pozpátku.  Paúhoř je schopen ve vodě detekovat uzavřený i otevřený elektrický obvod a také je velmi citlivý na změnu vodivosti vody.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.67 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře