Změřen nejmenší čas na světě

7. červenec 2010 | 06.00 |

atto1Jedním z mnoha možných použití laseru  je měření času. Pokud chceme měřit dobu velmi krátce trvajících jevů, je nyní nejlepší metodou použití krátkých laserových pulsů. Špičkové lasery umožňují generovat pulsy s periodou 100 attosekund. Týmu německých vědců z Institutu Maxe Borna pro nelineární optiku a krátkodobou spektroskopii se však nyní podařil změřit dosud nejmenší časový úsek. Má hodnotu dvanáct attosekund.

atto 2Atttosekunda (10–18 s), neboli triliontina sekundy, je pro naše smysly zcela nepředstavitelně malý časový okamžik. Přesto změření tak krátce trvajícího laserového pulsu by v budoucnu mohlo sloužit ke konstrukci super hodin, na které se jen obtížně budou hrabat dnes používané atomové hodiny. Ty by totiž byly až dvakrát méně přesné.

atto3Tým  německých fyziků pod vedením Güntera Steinmeyera dokázal letos v květnu cíleně vyslat laserové pulzy trvající neskutečně malých 12 attosekund. To je samozřejmě dosud  nejkratší časový úsek, kterého kdy bylo řízeným způsobem docíleno.

O tom jak je tento časový okamžik nepředstavitelně malý, se můžeme přesvědčit následujícím srovnáním:
Velikost jedné attosekundy je ve stejném poměru k jedné sekundě, jako jedna sekunda k době trvání celého vesmíru.

Více na : http://www.mbi-berlin.de/de/current/index.html#2010_06

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.17 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře