Částečné zatmění Slunce 4. ledna 2011

3. leden 2011 | 06.00 |

zatmeni2011Než zítra u nás nastane již dlouho očekávané částečné zatmění Slunce, můžete v noci ze  3. na 4. ledna 2011 pozorovat vrcholící aktivitu meteorického roje Kvadrantidy. Jsou to malé pozůstatky komety 96P/Machholz1, které vylétávají na obloze z oblasti souhvězdí Draka a Pastýře.  V maximální aktivitě může dosahovat frekvence až 110 meteorů za hodinu. Pokud bude bezoblačná noc, tak ji nebude svým svitem rušit Měsíc, neboť ten je v okamžiku zatmění Slunce ve fázi novu. Dopolední částečné zatmění Slunce v úterý 4. ledna 2011 bude u nás největším po 8 letech. Měsíc zakryje sluneční kotouč až v 79 % slunečního průměru. Jak se na takovou událost připravit? Začněte už dnes.

K takovému částečnému  zatmění Slunce nedochází u nás každým rokem. Měsíc se nachází ve fázi novu, ale nezakryje přitom pokaždé sluneční kotouč, protože měsíční dráha je oproti rovině ekliptiky (rovina oběhu Země kolem Slunce) skloněna o 5°, což často zaručí, že Měsíc na obloze v novu Slunce nezakryje. Ani zítřejší zatmění nebude úplné, neboť měsíční stín mine Zemi někde nad severním pólem. Největšího procentuálního zatmění slunečního průměru (až 86%) si užijí obyvatelé severských evropských států.

U nás začne částečné zatmění Slunce už brzy po svém východu. V západní části republiky (Karlovarsko) vyjde Slunce už ukousnuté v 8:12, zatímco na jižní části republiky (Českobudějovicko) jej můžeme vidět, jak je postupně Měsícem zakrýváno už od 8:03. Při postupném stoupání Slunce nad obzor se Slunce bude za Měsíc ukrývat čím dál více.  Ten jej začne zakrývat postupně z pravé strany shora směrem doleva a dolů. Spodní část Slunce však nezmizí ani v okamžiku maximálního zatmění, které  nastane v 9:25, kdy Měsíc zakryje 79,2 procenta slunečního průměru. Obě vesmírná tělesa budou nízko nad jihovýchodním obzorem. Pak začne Měsíc pomalu ustupovat, přičemž poslední kontakt se slunečním kotoučem uvidíme z České republiky v 10:52.

Při pozorování tohoto významného jevu dbejte především na ochranu svého zraku. Při pohledu na Slunce i během částečného zatmění může dojít k poškození zraku. Nepozorujte Slunce pouhýma očima nebo dokonce dalekohledem!!! Vzhledem k tomu, že naše hvězdárny a planetária se na takovou událost nedokážou připravit a nezajistí dostatečný počet vhodných brýlí pro zájemce z řad veřejnosti, je nutné vhodně improvizovat. Nedoporučuji v žádném případě pozorovat tento jev přes začouzené sklíčko ani přes diskety, jak se radilo v dávné době veškerého nedostatku. Pořiďte si v prodejnách železářství svářečské sklo vyššího stupně než 13. A začněte s tím sháněním už dnes, ať se zítra můžete kochat.

Rovněž si připravte nejrůznější pomůcky pro sledování dírkového efektu. Ten můžete pozorovat v podobě velkého počtu malých srpečků na zemi, chodníku či na stěnách budov. Vznikají, když v okamžiku zatmění prosvítá Slunce přes malé otvory v hustém lese či keři. Vhodné je připravit si tvrdý papír propíchaný hřebíkem do obrazců nejrůznějších tvarů. Poslouží i cedník nebo vhodné sítko. Takovýto otvor rovněž vytvořte svou rukou. Zatněte ruku v pěst a mezi prsty nechejte škvírku, kterou pak namíříte ke Slunci a na druhé straně vznikne ve stínu vaší zaťaté pěsti malý srpek.

Čočkovým dalekohledem můžete Slunce nechat promítnout na bílý papír či na podlahu. Ten, kdo má v okolí hvězdárnu a planetárium, ať neváhá zmiňovaný úkaz pozorovat právě tam. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře