Nákladní tahač v bublině

2. leden 2011 | 06.00 |

nakladak v bublinePovrchové napětí kapalin a zejména tvorba bublin zajímá snad každého od doby, kdy si to sám zkoušel s bublifukem. Ambice některých jedinců dosáhnout  maxima ve tvorbě bublin jsou natolik velké, že se tomuto koníčku věnují i profesionálně.  A tak nedávno profesionální bublinám Matěj Kodeš vyfouknul bublinu natolik velkou, že se do ní vešel celý nákladní tahač.

Celá akce se pochopitelně odehrála v hale. Proudící vzduch bublinám příliš nepřeje a tak musela být vypnuta i klimatizace a vzduch byl řádně navlhčen. Ze speciální bublifukové kapaliny, jejíž složení si každý bublinář střeží jako oko v hlavě, vznikla díky důmyslnému konstrukčnímu zařízení bublina 7 metrů dlouhá, 5 metry široká a 4 metry vysoká. Pojala do svého neuvěřitelného objemu 140 krychlových metrů, zmiňovaný celý nákladní tahač. Vznikla tak údajně největší bublina na světě, která obepnula tak velký předmět.

Přitom bylo nutné připravit přes 120 litrů bublifukové kapaliny, která byla nalita do speciální vany, na které byl tahač.

Bublinu vyfoukl speciální bublifuk  ve tvaru obdélníkové obruče o rozměrech 5 × 7 metru. Rám bublifuku  byl sice tvořen teleskopickými duralovými tyčemi, které byly obaleny savým materiálem, ale byl tak těžký, že jej zvedali 4 lidé najednou.

Zdroj:http://technet.idnes.cz/cech-vytvoril-nejvetsi-bublinu-na-svete-vejde-se-do-ni-nakladak-p77-/tec_technika.asp?c=A101228_152447_tec_technika_kuz

Foto: Matěj Kodeš

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře