Formy sněžení a sněhové rekordy

5. leden 2011 | 06.00 |

Sněhem rozumíme pevné skupenství vody, které je tvořeno specifickými ledovými krystaly seskupenými do sněhových vloček.  Sněhové krystaly vznikají v přírodě při teplotě 0°C nebo nižší,  z podchlazených vodních kapiček oblacích na krystalizačních jádrech nebo přímou desublimací vodní páry na krystalická jádra. Krystalizují v šesterečné krystalické soustavě  a spojují se ve větší útvary - sněhové vločky a ty postupně rostou. Když sněhová vločka dosáhne dostatečné hmotnosti, začne padat k zemi. Tak se mění podmínky jejího růstu a padáním se růst vločky zrychluje. Dopadem vloček na zem a jejich ukládáním vzniká pórovitá vrstva bez pravidelného uspořádání jednotlivých krystalů, nazývaná sněhová pokrývka. Video zaznamenává sněhovou bouři na východě USA, kterou zachytil ve svém časosběrném snímku americký fotograf Mike Black. Ten 20 hodin trvající sněžení zrychlil 1800krát.

Rozlišujeme několik forem sněžení:

Sněhová přeháňka je tvořená ledovými krystalky (sněhové vločky). Sněhová přeháňka se od sněžení liší  náhlostí svého výskytu, malým územním rozsahem a zejména rychlostí kolísání intenzity padání sněhových vloček.

Déšť se sněhem je složen jak ze sněhových vloček tak i  z vodních kapek.

Sněhové krupky se skládají ze z bílých neprůsvitných často kulovitých ledových zrn o průměru  2 až 5 mm. Při dopadu na tvrdou plochu odskakují a snadno se tříští. Většinou se vyskytuji v přeháňkách.

Sněhová zrna se skládají z velmi malých a neprůsvitných zploštělých ledových zrn o průměru menším než 1 mm. Při dopadu na zem se netříští a neodskakují.

Zmrzlý déšť je tvořen průhlednými ledovými zrny, která vznikají opětovným táním a zmrznutím dešťových kapek nebo sněhových vloček při svém pádu Průměr zrn je menší než 5 mm.

Námrazové krupky se nacházejí v přeháňkách a jsou složené z průsvitných ledových zrn zejména kulovitého tvaru o průměru kolem 5 mm. Jsou to sněhová zrnka obalená tenkou vrstvou ledu.

A jaké jsou sněhové rekordy?
Největší sněhová pokrývka v České republice (491 cm) byla v roce 1911 na Lysé hoře.
Největší zaznamenaná hloubka sněhové pokrývky byla v témže roce v Tamaraku ve státě Kalifornie v USA a dosahovala  hodnoty 11,46 m.
Největší sněžení zaznamenali  od roku 1971 do roku 1972 v Paradise Mount Rainier ve státě Washington v USA. Tehdy postupně  napadlo 31 102 mm sněhu.

Sněhové zpravodajství najdete například zde: http://zimnipocasi.e-pocasi.cz/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Formy sněžení a sněhové rekordy alois sokol 11. 01. 2011 - 11:44