Umělé deště v Abú Zabí

7. leden 2011 | 06.00 |

abů zabí

To, co se nedaří renomovaným vědcům po celém světě, se údajně podařilo švýcarským výzkumníkům pracujícím na východě emirátu Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Jak informovala i naše média, podařilo se jim během loňského roku vyvolat až padesátkrát déšť bez přítomnosti přírodních mraků. Ke vzniku deště používají stožárové ionizéry tvaru obrovských rozevřených deštníkových konstrukcí. Ty vytvářejí záporně nabité částice, které na sebe navážou prachová zrnka z pouštního písku a jsou horkým vzduchem vynesena do výšky. Tam na těchto vytvořených kondenzačních jádrech vzniknou kondenzací vodní kapky a zmiňované dešťové srážky provázené v některých případech i bouřkou. Celá situace však vypadá poněkud podivně

Při tvorbě srážek jsou samozřejmě důležitá kondenzační jádra nebo elektricky nabité částice, ale ty jsou v atmosféře tak jako tak dostatečně obsaženy. Dešťové srážky vznikají v atmosféře zejména ochlazováním jistého objemu vzduchu obsahujícího nasycenou vodní páru.

Švýcarská firma Meteo Systems na objednávku prezidenta Spojených arabských emirátů Šejka Chalífy bin Zajída Al Nahijána však dosahuje svými technologiemi zvýšené ionizace vzduchu v pouštních podmínkách něčeho dosud nevídaného. Vybudovala 5 ionizérů, každý s 20 zářiči, které vyrábí triliony iontů. Spekuluje se, že zmiňované experimenty se konají jen za vhodných podmínek v době, kdy je v atmosféře samovolně obsaženo dostatečné množství vodní páry z okolního moře a proto jsou zatím experimenty za 7 miliónů liber úspěšné.

Zdroj: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1343470/Have-scientists-discovered-create-downpours-desert.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Umělé deště v Abú Zabí davidhavel 07. 01. 2011 - 13:18
RE(2x): Umělé deště v Abú Zabí eye 14. 01. 2011 - 14:15
RE: Umělé deště v Abú Zabí alois sokol 11. 01. 2011 - 12:13
RE(2x): Umělé deště v Abú Zabí fyzmatik 11. 01. 2011 - 20:58