Siločáry a metanové bubliny v ledu

24. březen 2011 | 06.00 |

siločáry v leduZajímavého koníčka má geolog Radek Mikuláš z Geologického ústavu Akademie věd. V posledních 20 letech vyráží s bruslemi na zamrzlé rybníky, nádrže a řeky. Všímá si zajímavých jevů, které vznikají v souvislosti s ledem. Své poznatky nádherně zpracoval do knihy Ledové Čechy, za kterou dostal Cenu nakladatelství Academia díky výtvarnému zpracování této publikace. Na ledu objevil i obrazce, které připomínají elektrické siločáry.

Všiml si, že jejich vznik u děravého ledu je při teplotách vzduchu nad nulou Domnívá se, že zmiňovaný jev je způsoben velkým povrchovým napětím mezi vodou a vzduchem. Podle něj se tato voda chová jako nějaký elektrolyt, protože má ve svrchní tající vrstvě asi jiné pH či obsah CO2 než voda pod ledem. V porézním ledu tedy funguje jako elektrolyt a otvory v ledu se chovají jako póly se stejným nábojem. V tomto "elektrickém článku" se uspořádávají nově narostlé krystaly, které pak vytlačují bubliny do tvaru siločar.

Sledováním zjistil, že led přirůstá nejvíce zespodu, nahoře je nejstarší a dole nejmladší. Na ledu také vznikají zajímavé útvary podobné koláčům nebo kostkám. Je to tím, že sníh padající do vody se postupně nabaluje do oválného tvaru a zcela ztvrdlé koláče nažene vítr do zátočiny. Pokud jsou koláče ještě měkké, zformují se během pohybu a hlavně při závěrečném "lisování" do podoby kostek.

Na svých fotografiích zachytil rovněž jakési sněhové hvězdice. Vznikají za mlhy nad ledovou plochou, kdy sněhová zrna, nečistoty,  nepatrné výčnělky ledu nebo podobné částečky fungují jako krystalizační jádra, na kterých se sráží mlha a krystalizuje se do tvaru hvězdic.

metanBubliny obsažené v ledu mohou obsahovat téměř čistý metan. Způsobuje to v některých rybnících zahnívající bahno na jejich dně. Pokud takovou bublinu prorazíte například bruslí a  přidržíte u něj zapálenou zápalku může dojít až k překvapivému zažehnutí plamenu.  V malých milimetrových dírkách zapaloval po jejich rozrušení v okolní vrstvě ledu metan raději zboku.Plamínek je obvykle vysoký několik decimetrů a hoří i půl minuty. Ale dobře je pozorovatelný v přítmí.

http://www.lidovky.cz/geolog-radek-mikulas-se-pokusil-vysvetlit-zahadu-bludicek-na-rybnicich-13t-/ln_veda.asp?c=A110322_122600_ln_veda_spa

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře