Ladička ve vodě

6. duben 2011 | 06.00 |

ladičkaKe zdrojům zvuku používaným ve školní výuce akustiky patří ladička. Ve sbírkách fyzikálních kabinetů najdete klasickou mechanickou ladičku. Tato ladička dříve sloužila zejména k ladění hudebních nástrojů. Je složena z rukojetě, ze které vybíhají ve tvaru písmene U dvě ocelová ramena. Takovou ladicí vidlici vynalezl v roce 1711 John Shore. Později se k ní přidala rezonanční dřevěná skříňka pro zesílení zvuku vydávaného ladičkou. Ladička se rozezvučí poklepáním pryžového kladívka na jedno z ramen.

Po úderu rychle odezní vyšší harmonické složky tónu a ladička vydává čistý tón, který má téměř sinusový průběh. Většina ladiček se vyrábí jako zdroj referenčního tónu, kterým bývá komorní A o frekvenci 440 Hz. To znamená, že její ramena kmitnou 440krát během sekundy. Počet kmitů za sekundu sice očima nepostřehneme, ale při dotyku rukou na vidlici ladičky cítíme, jak brní, ovšem rychle se její chvění utlumí. Dalším zajímavým pokusem je vložit rozechvěnou ladičku vidlicí do vody v nádobě. Chvění konců ladičky způsobí vlnění vodní hladiny a její stříkání na všechny strany. Odpor prostředí způsobí změnu zvuku ladičky a její utlumení.


ladička2

Upevníme-li na konec jednoho z ramen ladičky plechový plíšek ohnutý do špičky, můžeme jeho chvění dokumentovat rychlým tažením rozezvučené ladičky po skleněné desce začouzeném svíčkou. Rozvibrovaný konec plíšku do vrstvy sazí na skle namaluje krásnou vlnovku.

Zdroje obrázků:
http://www.helago-cz.cz/product/ladicka-k-zaznamenavani-zvuku-128-hz/
http://www.infovek.sk/predmety/fyzika/pokusy/zvuk01.htm

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře