Nejsilnější zvuk z japonského zemětřesení

24. duben 2011 | 06.00 |

Na youtube se nyní objevilo video, které zachycuje  dosud nejsilnější zvuk, který byl dosud přístroji zaznamenán. Vyvolalo jej  zemětřesení, které 11. března postihlo severovýchod Japonska a dosáhlo hodnoty devíti stupňů Richterovy stupnice.

Na videu je zaznamenaný zvuk v šestnáctinásobném zrychlení. Tento zvuk zachytili vědci z pracoviště Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA)  s pomocí silných hydrofonů (podmořských mikrofonů) umístěných v moři. První dunivý zvuk pochází z hydrofonu umístěného v centrální části severního Pacifiku a druhý z mikrofonů u Aleutských ostrovů ve vzdálenosti 1500 km od epicentra zemětřesení. Zvuk se v mořské vodě šíří rychlostí až 1500 m/s, což je téměř čtyřapůlnásobně víc než ve vzduchu. Hydrofony tak mohly zaznamenat zvuk z epicentra zemětřesení ve vzdálenosti 1500 km asi za ? minut  (Výsledek je hezký námět do sbírky příkladů z akustiky. Nezapomeňte však vhodně převést jednotky).

Vědci chtějí analyzovat nahrávku hydrofonů kvůli následnému tsunami a doufají, že jim pomůže lépe pochopit, jak se přílivová vlna v oceánech šíří, což by mohlo napomoci včas varovat obyvatele rizikových oblastí před hrozícím nebezpečím.

Vědci z Oregonské laboratoře mají 10 takových hydrofonů po oceánech a mořích po celém světě. V posledních 20 letech zaznamenaly jejich hydrofony v Tichém oceánu přes 20 000 zemětřesení.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Nejsilnější zvuk z japonského zemětřesení michal* 30. 04. 2011 - 11:54