Květnové planetární divadlo

2. květen 2011 | 06.00 |

planetsBěhem celého května nás čeká na obloze nádherné planetární divadlo. Pokud bude přát počasí, tak v přímém přenosu můžete sledovat jedinečné seskupení planet za několik posledních  desetiletí. Pouhým okem viditelné planety Merkur, Venuše, Mars a Jupiter se budou nacházet brzy ráno před východem Slunce velmi nízko nad jižním obzorem. K ideálnímu pozorování je však vhodné použít alespoň lovecký triedr.

Nejprve si všimneme nejnápadnější Jitřenky - planety Venuše, která vychází zhruba hodinu východem Slunce. Druhým nejjasnějším objektem bude Jupiter, který se na začátku května bude nacházet pod Venuší, ale postupně se bude během května zvedat od obzoru až k poloze vedle Venuše. Merkur se bude nacházet kousek pod Venuší a pozorovatelný bude lépe právě s pomocí dalekohledu. Také Mars bude vidět  nízko nad obzorem a prozradí se svým načervenalým zbarvením.

may

V noci ze 7. na 8. května 2011 se všechny zmiňované planety seřadí nad jižním obzorem tak, že směrem od místa, kde bude vycházet Slunce, bude Mars, v polovině vzdálenosti mezi ním a Venuší bude Jupiter a těsně pod Venuší se bude nacházet Merkur.

Pomocí hvězdářského  dalekohledu  půjde najít vpravo od Venuše  i Uran.  Neptun se nachází vysoko nad horizontem ještě o dalších asi 40 stupňů vpravo k severu v souhvězdí Vodnáře. Do kompletní planetární přehlídky už chybí jen Saturn, ale ten se právě nachází na jiné části oblohy.

Seřazení planet je podle astrologů předzvěstí katastrof, jednu z nich nám předpovídají na konec roku 2012 - čím se potom budou tito lidé živit je ve hvězdách.


Zdroj:
http://jeffreylhunt.wordpress.com/2011/04/22/moon-and-planets-may-2011/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře