Krabičkové atomové hodinky a přesný čas

15. květen 2011 | 06.00 |

atomovkySymbolem nejpřesnějšího měření času jsou atomové hodiny. Vynalezl je v roce 1946 americký fyzik Willard Frank Libby a po 3 letech byly zkonstruovány v USA. Hodiny pracovaly na základě kmitů atomů cesia a jejich odchylka byla uváděna  jako 1 sekunda za několik set let. Konstrukce atomových hodin byla postupně vylepšována a od roku 1963 se tento druh měření času stal mezinárodním uznávaným časovým standardem. Podle těchto hodin se řídí nejen celosvětové počítačové sítě, ale rovněž navigace umělých družic nebo navigační systém GPS. Dosahují odchylky jediné sekundy za 2 miliony let. Představu o nesmírné složitosti a velikosti tohoto přístroje, boří nyní komerčně vyráběné atomové hodiny o velikosti krabičky od zápalek.

Firma Symmetricom ve spolupráci s Sandia National Laboratoriem dokázala zmenšit atomové hodiny z velikosti skříní do objemu 16 krychlových centimetrů a hmotnosti 35 gramů. To umožní jejich snadné přenášení a používání v komerčních i vojenských aplikacích v místech, kde není dostupný signál GPS či internet.

Hodiny se budou prodávat za 1500 dolarů pod názvem "The Chip Scale Atomic Clock". Obsahují miniaturní laserový rezonátor s dutinkou, ve které jsou atomy cesia. V tomto  rezonátoru se generují světelné vlny a jeho spotřeba je pouhých 115 miliwattů.

Více na: http://www.symmetricom.com/products/frequency-references/chip-scale-atomic-clock-csac/SA.45s-CSAC/
Další informace o atomových hodinách najdete zde: http://home.zcu.cz/ poupa/ptb.html

Pokud však nemáte atomové hodiny a máte k dispozici internet můžete si svůj čas na hodinkách seřídit podle serveru: http://www.presnycas.cz/.
Server obsahuje databázi 20 000 světových měst s přesným časem, zeměpisnou polohou. Podle údajů na této stránce  je přesný čas získáván pomocí protokolu NTP z kořenového časového serveru s atomovými hodinami (odchylka času od absolutně přesného času se pohybuje v řádu milisekund). Na vašem počítači je čas z našeho serveru zobrazován pomocí Java Apletu. Celková odchylka času zobrazeného na vašem počítači od atomového času je závislá na kvalitě připojení k Internetu. Řádově se pohybuje do 0,5 sec.

Zdroj obrázku: http://abetter-design.com/the-chip-scale-atomic-clock-makes-atomic-time-keeping-portable/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.25 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Krabičkové atomové hodinky a přesný čas plotki 16. 05. 2011 - 15:15