Elektron je superkulatá částice

31. květen 2011 | 06.00 |

elektron1Nejmenší částice hmoty si obvykle představujeme jako malé kuličky. Pomáhá nám to vytvářet ty nejsnadnější modely částicového složení látek. Jako kuličku si také představujeme elektron, který je zároveň elementární - dále nedělitelnou částicí hmoty. Podle výzkumu fyziků  z Imperial College London se elektrony mohou podobat dokonce téměř ideální kouli.

Fyzikové zkoumali laserem pohyb elektronů v molekulách fluoridu yterbia. Vědci působením elektrického a magnetického pole na molekulu pozorovali, jak na proměny pole reaguje spin částice. Proměny ve spinu ("rotaci" elektronu) by měly odhalit jakoukoliv asymetrii. Kdyby měl elektron jiný než kulatý tvar, vědci by to mohli snadno zaregistrovat v podobě jakéhosi kolísání v jejich pohybu. To by pak  narušovalo symetrický tvar molekul. Ale nic takového nezaregistrovali, ba naopak bylo zjištěno, že elektron je až překvapivě kulatý - od dokonalé koule má odchylku maximálně 10-29 m.

Vědci z Imperial University London vyvíjejí nové metody jak extrémně snížit teplotu molekul látky, aby tak co nejvíce zastavili pohyb atomů a samotných elektronů, což by jim mělo umožnit pozorovat stavební částice hmoty ještě v lepším rozlišení.

Výsledky takových výzkumů mohou být důležité i pro zkoumání pozitronů, což jsou antičástice k záporně nabitým elektronům. Zjištění přesného tvaru elektronu může vědcům dát správnou odpověď  na otázku proč nyní ve vesmíru je mnohem méně antihmoty než hmoty, když obou substancí vzniklo během Velkého třesku stejné množství. 

Zveřejněný obrázek představuje i jinou - vlnovou povahu elektronu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.2 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Elektron je superkulatá částice jossor@seznam.cz 15. 06. 2011 - 16:36
RE: Elektron je superkulatá částice josef Šorm 22. 12. 2011 - 16:46