V obci Číhaná elektrický výboj zničil elektroniku

10. červen 2011 | 06.00 |

kulový bleskBouřkové počasí v minulých dnech přineslo i některé dosud neobjasněné situace. Například v obci Číhaná u Plzně zřejmě elektrický výboj zničil elektroniku téměř v celé vesnici. Lidé hovoří o kulovém blesku, přesto nikde nejsou známky spálení či jiné důkazy svědčící o kulovém blesku.

Podle zjištění techniků z ČEZ nedošlo v jejich elektrické síti v uvedené obci k tzv. přepětí. Přesto po neobvyklém jevu, který zřejmě proběhl během noci, zjistili lidé v obci na druhý den ráno, že jim nefungují televize, set-top-boxy, modemy, DVD přehrávače, notebooky a jiná elektronika. Někteří  lidé uvádějí, že se venku objevil ohnivý záblesk doprovázený ohlušující ránou, který ale nebyl způsoben úderem klasického blesku. Nikde nebyly zpozorovány stopy po úderu blesku. Bouřka se údajně odehrávala ve větší vzdálenosti od obce a tento úder byl naprosto nenadálý.

Dost možná došlo k úderu klasického blesku do země a následné přepětí se prostřednictvím vodivé země, potrubí a vodičů mohlo dostat až k elektronice v domech. Bleskosvody před takovou pohromou nepomáhají, chrání především budovy a ne elektrospotřebiče. Ty se mají během bouřky odpojit ze sítě a od svodu televizní antény. Dnes se vyplatí, zejména kvůli uchování dat v počítačích, používat počítač připojený k síti přes přepěťovou ochranu. Pojišťovna totiž takovou nenadálou událost, která nebyla způsobena vinou distributora elektrické energie, neuzná a odmítne plnění této pojistné události.

Zdroj obrázku: http://www.universetoday.com/64560/is-ball-lightning-just-a-shared-hallucination/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: V obci Číhaná elektrický výboj zničil elektroniku michal* 13. 06. 2011 - 18:26