Úplné zatmění Měsíce 15. června 2011

15. červen 2011 | 06.00 |

zatmeni 15062011

Jedno z nejdelších úplných zatmění Měsíce v tomto století nastane ve středu 15. června 2011 v pozdních večerních hodinách. Zvláštním jevem bude už samotný východ Měsíce kolem 21.09 hodin, protože Měsíc bude vycházet ještě za světla nad jihovýchodním obzorem, ale už značně ukrytý v zemském stínu. Postupně se začne obloha stmívat, Měsíc bude na obloze stoupat vzhůru a samotné úplné zatmění začne ve 21.22 hodin. Maximální fáze zatmění bude ve 22.13, kdy už Měsíc značně potemní, protože  v tomto čase se bude pohybovat téměř středem zemského stínu. Konec úplného zatmění nastane ve 23.03 a až do druhé minuty po půlnoci bude Měsíc ze zemského stínu vystupovat. Zhruba 15 minut po půlnoci bude pozorovatelná fáze polostínového zatmění. Pak se měsíc rozzáří světlem úplňku.

Úplné zatmění bude dlouhé kolem 100 minut a svou délkou patří mezi jedno z nejdelších ve 21. století. Pokud nebude oblohu rušit oblačnost, pak to bude také jediné úplné zatmění Měsíce, které budeme moci z našeho území pozorovat až do roku 2015. Délka  úplného zatmění Měsíce závisí na tom, kterou částí zemského stínu Měsíc prochází. Čím blíže prochází u středu zemského stínu, tím je zatmění delší.

Měsíc ani při úplném zatmění z oblohy nezmizí. Je to způsobeno atmosférou Země, která láme sluneční paprsky dovnitř zemského stínu a nejvíce se láme červená složka světla. Zbarvení Měsíce se tak bude postupně měnit od naoranžovělé přes červenou, rudou až po odstíny hnědé barvy. Ostatně na to jsou všichni pozorovatelé nejvíce zvědavi, protože zbarvení Měsíce vypovídá o znečištění atmosféry prachovými částicemi. A těch by mohlo být po nedávném výbuchu islandské sopky v ovzduší ještě dostatek.  

K neobvyklým barvám se letos může přidat i "tyrkysový jev", který je možné pozorovat na začátku nebo při konci úplného zatmění Měsíce na jeho levém okraji. Na světlejší okraj Měsíce se lomí světlo procházející zemským ozonem, které dodává tmavě červenému zabarvení  Měsíce světle šedý až namodralý nádech.

Kromě úplného zatmění Měsíce bude možné nad jihozápadním obzorem pozorovat Saturn a západně od Měsíce v souhvězdí Štíra bude vynikat hvězda Antares. Měsíc se bude pohybovat na obloze v Mléčné dráze a tak s pomocí malého triedru budou v ní rozlišitelné hvězdné oblasti i obvykle slabě viditelné mlhoviny.

Letos nás pak čeká ještě 10. prosince částečné zatmění Měsíce. Na další úplné zatmění si budeme muset počkat do 28. září 2015. Zcela nejdelší měsíční zatmění 21. století nastane 27. července 2018. Bude mít délku 104 minut.

Animace: http://www.shadowandsubstance.com/

Zdroje informací: http://www.astro.cz/clanek/4716
                           http://earthsky.org/tonight/total-eclipse-of-the-moon-on-night-of-june-15

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře