Brockenský přízrak

24. červen 2011 | 06.00 |
› 

Zajímavý ohybový jev můžeme pozorovat občas při letu letadlem nebo také při pobytu na horách. Uvidíme stín letadla, případně svůj stín zobrazený na nízké oblačnosti. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby nebyl obklopený kruhovou "duhou".

Tento úkaz je nazýván názvem Brockenský přízrak, podle hory Brocken nacházející se v pohoří Harz v Německu, kde je často pozorován vlastní stín na nízké oblačnosti obklopený barevným prstencem. Dá se samozřejmě za příznivých podmínek pozorovat i v jiných horách, například v Tatrách mu horolezci říkají vidmo. Podle místních pověr, kdo jej 3x uvidí, tomu se v horách nic nestane. Pozorovatelé, kteří stojí dále od sebe, dokáží v daném úhlu pozorovat na oblaku vidmo jen své vlastní postavy. Pokud se však pozorovatelé seskupí mohou vidět i auru svých kolegů. Tento jev v životě nejčastěji zaznamenávají lidé pohybující se mezi sluncem a mraky. Proto jej popisují zejména vysokohorští turisté, horolezci, piloti letadel, vrtulníků a je možné ho vidět i při balónovém létání či při paraglidingu.

Ve fyzice jej označujeme slovem gloriola a řadíme mezi tzv. ohybové jevy. Gloriola vzniká zpětným ohybem paprsků světla a projevuje se jako slabé soustředné barevné prstence kolem stínů, které vrhají předměty do vrstvy oblačnosti či mlhy.

Dokonce se dá pozorovat v jiném provedení i na zemi kolem stínu vrženého do kapek ranní rosy.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Brockenský přízrak markl 25. 06. 2011 - 13:57