Kde je na Zemi největší atmosférický tlak?

30. červen 2011 | 06.00 |

dead seaAtmosférický tlak (způsobený vlastní tíhou vzduchu v atmosféře) klesá s rostoucí nadmořskou výškou. Pro účely meteorologů byl stanoven normální atmosférický tlak. Dohodou byla určena jeho hodnota 1013,25 hPa, která odpovídá přibližně průměrné hodnotě tlaku vzduchu při mořské hladině na 45° severní zeměpisné šířky za teploty 15 °C a tíhového zrychlení gn = 9,80665 ms-2. Atmosférický tlak dosahuje nejvyšších hodnot při hladině moře a důležitou roli zde bude mít i nadmořská výška. Pokud najdeme nejnižší hladinu "moře", pak by zde měl být i největší atmosférický tlak.

Velmi hustý vzduch se nachází na pobřeží Mrtvého moře, což je vlastně bezodtoké slané jezero mezi Izraelem a Jordánskem. Jeho hladina je nejníže položeným místem na Zemi. Původně se nacházela ve výšce 398 pod hladinou Středozemního moře. Největší hrozbou pro Mrtvé moře je jeho neustálé vysychání, které je způsobeno velkým odčerpáváním vody z jeho přítoků, především z řeky Jordán. V současnosti klesá hladina "Mrtvého moře" tempem zhruba o jeden metr ročně a nyní se nachází zhruba 420 metrů pod úrovní mořské hladiny Středozemního moře.

Atmosférický tlak zde dosahuje poměrně stálé vysoké hodnoty až 1060 hPa. Díky tomu obsahuje vzduch v kotlině Mrtvého moře o 6 až 8 % více kyslíku než při hladině Středozemního moře. Opar aerosolů nad jezerem spolu s tím, že ultrafialové (UV) záření dopadá na hladinu jezera o dodatečných 400 metrů déle způsobuje, že škodlivější UVB je odfiltrováno a na zem téměř nedopadá. Proto je zde možné slunění po delší dobu bez rizika spálení a poškození kůže.

Zdroj obrázku:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Dead_Sea_1920px.jpg

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře