Náladové prstýnky

3. červenec 2011 | 06.00 |

Neobvyklý prstýnek údajně zobrazuje náladu toho, kdo jej má navlečený na prstu. Kámen, který je v prstenu vsazený, mění magicky svou barvu podle momentální nálady svého nositele. Některé z nich mají až 12 barevných tónů a každé barvě přísluší určité rozpoložení, nálada a pocity. Jejich barva se pochopitelně nemění podle pocitů, ale podle termochromie.

Ve sklíčku nebo v kamínku prstýnku jsou termochromické kapalné krystaly, které  mění barvu v závislosti na teplotě. Podobně fungují některé druhy teploměrů pro kojence, které se jim přiloží na čelo a podle zbarvení se na stupnici odhadne přibližná teplota - zda dítě nemá horečku. Těchto krystalů se využívá i na přibližné určení teploty mléka v kojenecké láhvi. S nápadem využít tyto vlastnosti termochromických  kapalných krystalů přišel americký klenotník Marvin Wernick. Toho napadlo v roce 1960 při pozorování lékaře měřícího tímto způsobem teplotu dítěte, aby krystaly využil ve svém oboru.  Začal vyrábět kroužky s umělým kamenem naplněným tekutými krystaly, později začal vyrábět prstýnky nejrůznějších tvarů, barev a velikostí.

Termochromické kapalné krystaly se vzrůstající teplotou mění svou původní molekulární strukturu. Tím se odrážejí nebo pohlcují určité vlnové délky světla a dochází ke změně barvy. Pokud se teplota sníží, vrátí se barva do původního stavu. Při normální teplotě pokožky prstu (kolem 28 °C) mají v náladovém prstýnku pigmenty zelené zbarvení. Když je člověk šťastný, stoupá v důsledku dobrého prokrvení pokožky její teplota a pigmenty začínají měnit barvu přes modrou k fialové. Při stresu nebo rozčilení a strachu proudí do krevních vlásečnic krve méně a tak teplota pokožky klesá. Pigmenty v prstýnku mají žluté až hnědé odstíny. Změna barev u těchto prstýnků se neopakuje do nekonečna. Časem se tato "jasnovidecká" schopnost tekutých krystalů v ztrácí. Pigmenty začnou tmavnout a nakonec mohou zůstat černé.

Interaktivní video o barvách nálad (klikněte do videa na zvolenou barvu): http://www.youtube.com/watch?v=tFpkpSAgEtU&feature=related

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.5 (8x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Náladové prstýnky pax 17. 07. 2011 - 23:50
RE: Náladové prstýnky monika 26. 05. 2015 - 18:32
RE: Náladové prstýnky lenka* 02. 02. 2016 - 23:42
RE(2x): Náladové prstýnky fyzmatik 07. 02. 2016 - 15:16