Medúzy zastavily jadernou elektrárnu

2. červenec 2011 | 06.00 |

TornessZatímco vnitrozemské jaderné elektrárny lze spatřit na velkou vzdálenost na základě vysokých chladících věží, ze kterých stoupá do výšky několika kilometrů vodní pára, jaderné elektrárny u moře jsou nenápadné. Je tomu tak proto, že jejich terciální (chladící) okruh chladící věže nepotřebuje, neboť využívají svůj chladící systém napojený na okolní moře. Je to účinné a především levné řešení, ale přináší to občas zcela netradiční starosti. Například  tento týden se do chladícího okruhu jaderné elektrárny Torness ve východním Skotsku dostaly medúzy.

I když jsou  chladící systémy elektrárny vybaveny filtry, podařilo se je poměrně velkému množství přemnožených medúz ucpat. Technici z preventivních důvodů ihned odstavili provoz dvou reaktorů a zahájili čistící operaci. Nedošlo k žádným problémům na jaderné části elektrárny, pouze bude asi na jeden týden omezen její provoz. Takové nehody se čas od času stávají. Když filtry neucpou přemnožené medúzy, pak k tomu může dojít díky mořským řasám, které v této elektrárně ucpaly filtry v srpnu roku  2006.

K těmto nenadálým událostem dochází i v japonských elektrárnách. Dokonce krátce před ucpáním filtrů v elektrárně Torneess došlo také k ucpání filtrů medúzami i v japonské elektrárně Shimane. Zde byl její výkon utlumen jen o 6%, což při nedostatku elektřiny v Japonsku po událostech v Fukušimě je mnohem dramatičtější událostí.

Pro novináře a lovce senzací je každá událost v jaderných elektrárnách vítanou perličkou, ačkoli nejde o závady na jaderném zařízení. Před několika týdny se  zřejmě při lovení ryb dostal jaderné elektrárny Hinkley Point v Somersetu tuleň do vtokové nádrže chladicího systému a nemohl se sám dostat z něj ven. I na takové události jsou technici vyškoleni a tuleně zachránili.

Proč však dochází k tak velkému přemnožení medúz v okolí pobřežních jaderných elektráren může třeba souviset s tím, že mořská voda zde má vlivem tepelné výměny s vodou terciálního okruhu elektrárny vyšší teplotu. To by mohla pro medúzy  jedna z několika výhodných životních podmínek. Rovněž se spekuluje o tom, že se medúzy dostávají k elektrárnám z míst poměrně vzdálených díky mořským proudům.

Zdroj obrázku: http://www.sir-robert-mcalpine.com/projects/?id=1521

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře