Záhada času na Sicílii

11. červenec 2011 | 07.15 |

Podle zpráv některých médií dochází na Sicílii v poslední době k předbíhání hodin. Obyvatelé jsou překvapeni, že se jim čas předchází zhruba o čtvrthodinu. Média tvrdí, že se tomu tak děje na všech druzích hodinek a dávají to do spojitosti s erupcí sicilské sopky Etna, která nyní znovu zvýšila svoji aktivitu a začala chrlit lávu.

Média informují o předbíhání času vždy s aktivitou sopky, ale nespecifikují, který druh hodinek se opožďuje a který ne. Jedná se zřejmě vždy o hodinky připojené k elektrické síti (různé elektrické budíky, hodinky na mikrovlnkách, troubách, videu, v počítačích...), dokonce se píše i o hodinkách náramkových!

To vyvolává celou řadu spekulací, proč tomu tak je.  Italský tisk uvažuje o příčinách spojených s možnou změnou geomagnetického pole, o vlivu slunečních erupcí, o změnách rezonanční frekvence nebo o elektromagnetické indukci.

Pokud   se jedná o náramkové digitální hodiny, pak je to vážně záhada. Většinou pracují naprosto nezávisle na okolí podle frekvence svého vlastního krystalu. další druh hodinek synchronizuje svůj čas rádiovým signálem.

Pokud se jedná o hodiny, které odvozují svůj kmitočet z elektrické sítě (a o to se zde zřejmě jedná), pak jako vysvětlení může přicházet několik možností.  Tou nejpravděpodobnější může být porucha na některé elektrické rozvodně, kdy začne kolísat frekvence elektrického proudu v síti. Její hodnota se může nepatrně zvýšit a během dne pak dojde u takto řízených hodiny k časovému rozdílu až čtvrthodiny. Proč frekvence v elektrické síti kolísá? To může být v této okurkové sezóně další záhada. tady se spekuluje o kolísání dodávky elektrického proudu vlivem solárních panelů nebo měničů. Dost pravděpodobné může být i to, že na Sicílii je jiná  frekvence elektrického proudu (někde jsem viděl 50,11 Hz) než na kontinentální Evropě.

Doufejme, že to není s tím seřizováním času tak jako v tomto italském videoklipu:  http://www.youtube.com/watch?v=1IAJwFndREA

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Záhada času na Sicílii karel* 13. 07. 2011 - 21:30
RE: Záhada času na Sicílii stm 14. 07. 2011 - 06:44
RE: Záhada času na Sicílii ropovod 18. 07. 2011 - 12:50