Sledujete letecký provoz na obloze?

13. červenec 2011 | 06.00 |

flightradarTaké tak rádi koukáte přes den na oblohu a pozorujete letecký provoz?  Zvlášť v době dovolených je na co koukat - stále něco lítá. Kdybychom jen tak věděli, co je to za letadlo, odkud a kam letí nebo v jaké výšce letí. Na některé z těchto otázek si můžete odpovědět sami, když se na letadlo podíváte pořádným dalekohledem nebo si je vyfotíte fotoaparátem s dostatečně velkým zoomem. Na zbývající otázky vám může odpovědět některý z internetových projektů. Věřím že si vyhrajete a například s notebookem připojeným k internetu budete venku letecký provoz online kontrolovat.

Pro střední Evropu je asi nejlepší odkaz: http://www.flightradar24.com/ nebo česká stránka projektu: www.sledujto.cz .

Zde si nastavíte mapu od Google (satelitní nebo hybridní) ve správném výřezu s požadovaným zvětšením. Pak už jen stačí najet na žlutou ikonku letadla a objeví se jeho volací znak. Po kliknutí se v vlevo na záložce objeví všechny zpřístupněné informace o letu. Samozřejmě, že se jedná o civilní lety, ale menší nebo starší letadla nemusí být na mapě zobrazena. Údaje jsou na mapě zobrazovány s malým zpožděním zhruba od 10 do 40 sekund, při přistávání letadla i několik minut.

Pokud chcete sledovat on-line komunikaci mezi letadly a řídící věží, pak to můžete vyzkoušet na serveru: liveatc.net . Server  sice neobsahuje všechna světová letiště, ale zato pracuje zajímavým způsobem.  Nadšenci v blízkosti letiště  monitorují a skenují komunikaci letadel a řídících věží a zaznamenané zvuky pak nahrávají na internet. Komunikaci s pražským ruzyňským letištěm můžete sledovat zde: http://www.liveatc.net/search/?icao=lkpr.

Aplikace do mobilního telefonu se dá sehnat zde: https://market.android.com/details?id=com.flightradar24free&feature=search_result
Ta s podrobnějšími informacemi je však placená.

A pokud jste Robinsoni někde na pustém ostrově s internetem, pak můžete stejným způsobem sledovat provoz lodí na  serverech:
http://www.marinetraffic.com/ais/ 
http://www.vesseltracker.com/en/Googleearth.html

Další zdroje informací o letadlech:
www.flight24.com
www.airfleets.net
http://casperflights.com/
www.radarvirtuel.com
www.flightaware.com
www.flightwise.com
www.libhomeradar.org
www.planes.cz

Letecký provoz za 24 hodin:
www.airliners.net
www.planepicture.net
www.jetphotos.net
www.planesspotters.net

Zdroj informací: www.technet.cz

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Sledujete letecký provoz na obloze? fery66 15. 07. 2011 - 12:28