Luminárium

23. červenec 2011 | 06.01 |
› 

Netradiční atrakcí posledního desetiletí je luminárium.  Už z venku se jedná o podivné originální nafukovací stavby různých velikostí,  tvarů a členění. Jsou to různé tunely, zámotky,  barevné špičaté či  rohové kopule, které jsou ukotvené k zemi proti větru. Někomu mohou  připomínat netradiční cirkusové šapitó jinému zase spletitý a propojený labyrint chodeb či podivný nafukovací hrad. Uvnitř  však můžete obdivovat zajímavou hru barev a světel. Luminária jsou dílem britských  výtvarníků a architektů vyráběná a provozovaná už téměř deset let po třech desítkách zemí celého světa. Nedávno bylo jedno z nich zapůjčeno a několik dnů otevřeno v Praze na letňanském letišti.

Při vstupu do  nafukovacího labyrintu odloží návštěvníci obuv a obdrží plánek a informace od personálu, jak se v lumináriu chovat. Do prostor labyrintu je na 30 minut umožněn vstup asi 80 lidí najednou. Z centrální části pak vycházejí barevné tunelové chodby do dalších částí s osvětleným povrchem kopulí či sloupů.

Pak můžete sami procházet prostory bludiště a vnímat nepopsatelnou atmosféru  barev a jejich odstínů, které se mohou měnit. Povrch stěn bývá v některých místech pokryt nejrůznějšími čarami spojujícími se do zvláštních geometrických vzorů. Uvnitř nenajdete žádné zdroje světla, jak si mnozí návštěvníci myslí. Hra barev je způsobena pouze denním světlem, které dovnitř luminária proniká několika průsvitnými místy v tenkých stěnách. Hodně závisí na počasí především na množství slunečního světla, okolní přírodě a stavbách. Luminárium vzniklo díky patentované technologii využívající vlastnosti vinylu, který je pevný, ale zároveň tvárný a nepříliš těžký.

Luminária využívá mnoho lidí pro meditační účely - tedy v době, kdy v nich není zrovna velký provoz a místy přeplněno běhajícími a řvoucími dětmi. Těm by měl být  vstup zakázán. Pokud zrovna nechcete pobíhat prostory, pak jsou zde i místa k usednutí. Vizuální zážitky návštěvníků umocňuje i hudba, která je odlišná v jednotlivých částech luminária.

Luminária vyrábí společnost Architects of Air, kterou v roce 1981 založil Alan Parkinson. První luminárium bylo představeno pod názvem EGGOPOLIS v roce 1990. Od té doby bylo představeno veřejnosti 15 luminárií. V Praze bylo nejnovější luminárium MIRAZOZO, vyrobené v roce 2010.

Zdroje: 
www.luminarium.cz
            www.architects-of-air.com

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře