Motýl ve sklenici

4. srpen 2011 | 06.01 |

Zatímco v přírodě skutečných motýlů ubývá, těch elektronických se prodává čím dál více. Už i u nás se objevuje hračka, která předstírá skutečného motýla uvězněného ve sklenici. Motýl unaveně sedí na stěně a když poklepeme rukou na kovové víčko sklenice motýl se najednou probudí a popoletí ve sklenici, kde si po chvíli opět sedne na stěnu sklenice. Co způsobí poletování motýla?

Nejsou to zvukové nebo snad vzduchové vlny, které vznikají klepáním na kovové víčko sklenice. To má ostatně důležitou funkci, protože jsou v něm ukryté baterie  a vychází z něj tenké vlákno z nějakého vodivého polymeru. Motýl ve sklenici sedí na stěně, nabijí se a pomalu mává svými křídly.

Víčko je s motýlem spojeno a nabíjí se na dostatečně vysoké napětí. Když se dotkneme prsty víčka, dojde k jeho uzemnění. Křídla motýla mají spolu se sklenicí souhlasné náboje a proto se odpuzují, současně začne být motýl přitahovaný k opačně nabité sklenici. Když se motýl křídly dotkne sklenice dojde k opětovnému přenesení náboje. Náboje motýla a sklenice jsou stejné a proto dochází k odpuzování od skla. Pak se po dalším dotyku se sklem v jiné části sklenice náboje znovu vyrovnají a proces se může opakovat.
Jde o zajímavou elektrostatickou hračku.

Video: http://www.youtube.com/watch?v=9DyTx0hvmqE&feature=related

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře