Bikiny mají letos 65 let

26. červenec 2011 | 09.40 |

V červenci 1946 začala armáda USA používat svou jadernou střelnici na atolu Bikini, který je součástí Marshallových ostrovů v Tichém oceánu. První jadernou zkoušku provedli Američané 1. července 1946  shozením jaderné pumy z bombardéru B-29, která však vybuchla ještě před dopadem na zem ve vzduchu. K testu zvaném Able (video) byly použity vysloužilé lodě americké armády z 2. světové války, které byly rozmístěny do kruhu a po výbuchu se zkoumalo jejich poničení.  Další zkouška jaderné zbraně se uskutečnila 25. července 1946 a vzhledem k neúspěchu prvního pokusu šlo tentokrát o výbuch podmořský. Bomba o síle 20 kT byla odpálena v hloubce  27 metrů. Výsledek byl ohromující. Po zbarvení vody na bílou, začala růst z moře obrovská kopule tvořená odhadem 500 000 tun vody, která začala po čtvrtminutě opadávat. Lodě, které epicentrum výbuchu i tentokrát obklopovaly, byly výrazně poškozeny touto formou výbuchu. Úspěchy armády se inspiroval ve světě módy Louis Réard, který přišel s výbuchem ve světě plážové módy - dvojdílnými plavkami.

Nejprve se atomovou fyzikou ve světě módy nechal inspirovat francouzský návrhář  Jacques Heim. Už v květnu 1946 představil veřejnosti v Cannes svoje plavky s názvem "Atome" a sloganem "nejmenší plavky na světě".  Ovšem s daleko odvážnějším modelem přišel jeho kolega - francouzský inženýr Louis Réard, který svoji kolekci plavek označil bikiny právě podle atolu Bikiny. Hned čtyři dny po prvním výbuchu pumy na Bikinách představil svou verzi plavek na módní přehlídce v pařížských lázních Piscine Molitor. Šlo o model s nevyztuženými trojúhelníkovými díly podprsenky a šňůrkovými kalhotkami vyrobené opravdu z malého množství látky. Kvůli tomu a ještě kvůli odvážnému střihu plavek musela bikiny na přehlídkovém molu místo modelky předvádět striptýzová tanečnice Micheline Bernardini.

A jak to dopadlo s atolem Bikiny? Uskutečnilo se na něm celkem 23 pokusných jaderných zkoušek, včetně odpálení vodíkové bomby v roce 1954 při testu Kastle Bravo. Atol je v současné době z důvodu radioaktivního zamoření neobydlený. V laguně se nachází mnoho vraků válečných lodí, což jej činí atraktivním pro potápěče.

 A poslední  bomba na závěr: v minulém roce byl atol Bikini zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře