Proč má velbloud hrby?

2. srpen 2011 | 06.00 |

Symbolem velblouda  je hrb. Jednohrbý velbloud je dromedár a dvouhrbý je označován jako drabař. Tento "koráb pouště" musí mít  svůj organismus technicky vybavený natolik, aby dokázal přežít extrémní pouštní podmínky. Jeho hrb také není zásobárnou vody, ale především zásobárnou energie. Může obsahovat až 40 kg tuku, což odpovídá energetické hodnotě 400 000 kcal, která by člověku vystačila na 100  až 150 dní. Velbloudí hrb funguje rovněž jako důmyslné klimatizační zařízení. V mrazivých pouštních nocích snižuje velbloud svoji tělesnou  teplotu na 34 °C a takto ochlazeným, tukovou vrstvou izolovaným hrbem, pak prochází přes den krev systémem cév jako chladičem.

Takových vychytávek má velbloud celou řadu. Posuďte sami jak hospodaří s vodou:

Za nozdrami má velbloud něco jako výměník tepla, který zachycuje vlhkost při výdechu a ochlazuje tak vdechnutý horký vzduch.

Jeho srst má výborné izolační schopnosti. Na svém povrchu může být od sluníčka úplně rozpálená, ale na kůži se udržuje teplota v rozmezí  40-42 °C.

V ledvinách se nacházejí dlouhé Henleyovy kličky umožňující vracení části vody z moči zpět do těla. Velbloud dokáže využít k osvěžení i strupovitou, hustou moč. Při vyměšování si ji ocasem rozstřikuje na zadní část těla jakou chladivou mlhu. Jeho trus je zbaven naprosto vody, proto jej domorodci používají v krajích s nedostatkem dřeva jako topivo. Velbloudí trus sbírají, suší jej na střechách svých příbytků a pak jej spálí.

Vstřebávat do sebe vodu  a šetřit ji tak na horší časy a pak ji vypustit zpět do těla umí velbloudí červené krvinky. Jsou poměrně velké a na rozdíl od jiných savců nemají tvar piškotu, ale jsou kulaté. Tak mohou buňky řídit poměrně složitý proces, díky němuž může velbloud dlouho žít bez vody. Jeho principem je nabobtnávání červených krvinek v závislosti na koncentraci minerálů v krvi (čím více přijal velbloud tekutin, tím menší bude koncentrace minerálů v krvi). Takto nabobtnané krvinky vodu v nich obsaženou udrží, dokud se koncentrace minerálů v krvi nezvedne nad normální hodnotu.
Díky tomu vydrží bez vody  neuvěřiteklných 14 až 45 dnů. A jak ukazuje video, ani při pití vody z petláhve se neztratí.

Zdroj. http://oko.yin.cz/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3.17 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře