Textilní anténa

24. listopad 2009 | 06.00 |

anténaVzpomínám si na svůj první mobilní telefon, který potřeboval pro lepší příjem signálu vytažení jeho teleskopické antény. Postupem času začaly být antény v mobilech integrovány uvnitř mobilu, takže ani nejsou patrné. Ovšem novinkou je anténa z textilu, kterou bychom mohli přijímat signál GPS. Tento druh antény se totiž podařilo vyvinout finským výzkumníkům na objednávku Evropské kosmické agentury (ESA).

Tento typ textilní antény můžeme nosit  v oblečení na těle. Textilní anténu vyrobenou z pružných materiálů a textilních vláken lze nosit v oblečení téměř všude na těle. Testy ukázaly, že textilní anténa je schopna pracovat na frekvencích sítě GPS, ale také umožňuje dvousměrnou hlasovou a datovou komunikaci prostřednictvím satelitní telefonní sítě Iridium.  Ideální je rovněž pro použití ve skafandrech v kosmu.  

Anténa bez problémů vysílá i přijímá, a i když je v oblečení nějak zkroucená či ohnutá, tak  jen nepatrně poklesne její výkon. Dokonce se v tomto případě zachovává kruhová polarizace rádiového signálu a to v celé šíři pásma, což byl dosud u přenosných antén docela problém.

Anténa má dvě ochranné vrstvy, které ji chrání před účinkem vody a dalších agresivních vlivů prostředí. Díky svým výjimečným vlastnostem by textilní anténa mohla v budoucnu najít své uplatnění nejen v kosmu, ale i na Zemi, zejména při nejrůznějších záchranářských pracích – zásazích požárníků či zdravotníků.

Zbývá jen vyřešit některé praktické věci. Zda bude možné takové oblečení prát a při jaké teplotě? Jak bude možné je našít? Či zda by bylo možné je žehlit?

Podle Josefa Kučery

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře