Marshmallows pod vývěvou

14. srpen 2011 | 06.00 |

Pod recipient vývěvy se pro účely zkoumání účinků sníženého tlaku a vakua dávají nejrůznější předměty obsahující vzduch. Asi nejznámější je použití nafukovacího balónku, který při odsávání vzduchu pod vývěvou zvětšuje svůj objem a po vpuštění vzduchu pod recipient svůj objem zmenší na původní. Zkuste však pod recipient vývěvy použít bonbóny zvané marshmallows.

Ne všechny sladkosti budou expandovat ve vakuu - ideální budou ty, které v sobě  jako právě marshmallows, obsahují malé bublinky vzduchu. Při odsávání vzduchu vývěvou mají vzduchové bubliny uzavřené uvnitř marshmallows mnohem vyšší tlak, než je zbývající vzduch kolem nich pod vývěvou. Začnou se rozšiřovat, což zvětšuje objem celého marshmallows. Když  vzduch vpustíme zpátky, okolní tlak vzduchu pod recipientem vývěvy opět stoupne, a marshmallows se vrátí zpět do své normální velikosti.

Na atmosférický tlak, který má normální hodnotu 1013,25 hPa, jsme i přes jeho velkou hodnotu zvyklí. Víme, že u  hladiny moře je tlak vzduchu nejvyšší a při stoupání do vyšší nadmořské výšky se zmenšuje, tak jak se zmenšuje vlastní tíha atmosféry, která je nad námi. Praskání v uších je jedním ze způsobů, jak se cítíme změny tlaku.

Naše tělo se dokáže vyrovnat s drobnými změnami atmosférického tlaku, ale v extrémních případech, jako např. ve vesmíru, kde není atmosféra, naše tělo potřebuje trochu pomoci. Skafandry jsou navrženy tak, aby v nich byla udržována podobná hodnota tlaku jako je atmosférický tlak na Zemi. Bez použití skafandru (pomineme-li jeho tepelné izolační a jiné důležité schopnosti) by se začaly vzduchové dutiny v našem těle zvětšovat jako vzduchové bubliny v marshmallows a to by pak nedopadlo dobře.

A jak si třeba počíná marshmallows v injekční stříkačce uvidíte zde.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře