Na Marsu je asi slaná tekoucí voda

6. srpen 2011 | 06.00 |

Po konci letu raketoplánů a odkladu cesty lidí zpátky na Měsíc nebo k Marsu, tu bude možná jeden vážný důvod Mars brzy navštívit. Dosud přepokládaná existence vody na Marsu pouze  v pevném skupenství už nemusí být pravdou. Po prozkoumání záběrů pořízených sondou Mars Reconnaissance Orbiter jsou v povrchu Marsu vidět tmavé pruhy, které by mohly signalizovat proudy vody v kapalném skupenství. Zřejmě se jedná o tání ledu v letních marťanských měsících. V tomto období jsou příznivější teploty, které během  celého roku kolísají mezi -90°C až +30°C. Přesto se má jednat o vodu slanou.

Důvodem je to, že sůl výrazně snižuje teplotu tání ledu. Kuchyňská sůl sice jen o 21 °C, takže se může jednat o směs jiných účinnějších solí z povrchu planety, rozpuštěných ve vodě.  

Stopy proudící vody objevila sonda na několika příkrých svazích v blízkosti rovníku na jižní polokouli rudé planety. Tmavé pruhy se ale vždy ztratí s příchodem chladnějšího období.

Přesto zůstává nezodpovězená otázka, kde se vůbec voda na povrchu Marsu bere? Zda skutečně vzniká táním zásob zmrzlé vody pod povrchem nebo zmrzlé vodní páry z atmosféry na povrchu.

Voda samotná není důkazem toho, že na Marsu je život, ale je jeho nutnou podmínkou. Její větší množství v tekutém stavu by bylo vhodné pro plánování založení základny pro budoucí kolonizátory Marsu.

Zdroj: http://www.nasa.gov/

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře