Chcete být lovcem bouřek?

19. srpen 2011 | 06.00 |

Máte rádi bouřky? Jejich sezóna u nás se pomalu blíží ke konci. Bouřkové období se zvýšeným počtem blesků začíná tak v polovině dubna a končí koncem září, kdy už není povrch země prohřátý a v atmosféře není dostatek vlhkosti. I v ČR existuje komunita lidí, kteří nesledují bouřkovou oblast v pohodlí svých příbytků, ale vydávají se napříč republikou vstříc vznikajícím a probíhajícím bouřkám. O své úlovky se rádi podělí s ostatními.  

Pokud zavítáte na web www.bourky.com, dostanete se na meteorologické stránky skupiny pozorovatelů konvektivních bouří. Skupina dobrovolných nadšenců spolupracuje s ČHMÚ, od kterého získává data z detektoru blesků a vybavena především digitálními fotoaparáty a videokamerami vyráží do terénu zaznamenávat projevy bouřek. Jejich webové stránky jsou velmi komplexní, obsahují celou řadu odkazů na radarové snímky, družice, meteorologické modely, synoptické mapy, webkamery  a v neposlední řadě na detekci blesků. Velmi rychle se tak dozvíte o průběhu počasí a dokážete si udělat obrázek o jeho dalším vývoji v průběhu dne.

Seznámíte se zde s celou řadou pozorovatelů bouřek, kteří si říkají stormspotteři a stormchaseři. Uvidíte jejich zaznamenaná pozorování, která opravdu stojí za pozornost. Můžete se podílet na  jejich výzkumných projektech v oblastech pozorování supercelárních bouří nad ČR a SR, pozorování bleskových výbojů typu mrak - země a dokumentací jejich následků  či pozorováním a dokumentací krátkodobých slabých záblesků nad silnými  bouřemi. Jsou zde uvedená doporučení pro uvedená sledování a návody jak pozorování dále zpracovat.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře