K čemu byl revigator?

21. srpen 2011 | 06.00 |

revigatorNa prahu 20. století obsadil titulky novin objev nového prvku. V roce 1898 totiž objevila Marie Curie-Skłodowská se svým manželem Pierem Curiem a Gustavem Bémontem v jáchymovské rudě zvané smolinec senzační chemický prvek - radium. Dostal název z latinského  slova radius znamenající paprsek. K objevu tohoto radioaktivního prvku je vedlo zjištění, že existují nerosty, kde je radioaktivní záření mnohem silnější než by odpovídalo v nich obsaženému a dosud známému uranu. Z 10 tun smolince U3O8 se jim podařilo získat nejprve 1 gram chloridu radnatého, odkud radium izolovali. Radium je mimořádně silný radioaktivní zářič a jeho jednotlivé izotopy vyzařují všechny druhy radioaktivního záření – paprsky alfa, beta i gama. Ve své době se stal magickou látkou, která byla používána na skutečně pro nás dnes až otřesné účely.

Radium udivilo svými vlastnostmi. Ve tmě spontánně zářilo a na fotografických deskách vytvářelo strašidelné vzory. Radium a jeho zázračné vlastnosti pomáhaly při prodeji široké škály výrobků. Vůbec se v té době nedbalo na to, že je radioaktivní. Nejslavnějším výrobkem byl takzvaný revigator. Ve 20. letech minulého století se ho jen v USA prodalo víc než  půl miliónu kusů. Jednalo se o keramickou nádobu lemovanou radioaktivními materiály. Spotřebitel naplnil přes noc nádobu dvěma litry vody, která se tak do druhého dne stala radioaktivní. Konzumovaná radioaktivní voda měla předcházet senilitě či nejrůznějším nemocem včetně nadýmání a artritidy. Tato zdánlivě šílená myšlenka vycházela ze skutečnosti, že také pramenitá voda přirozeně obsahuje radioaktivní plyn - radon.  Od pití vody z revigatoru se upustilo od roku 1930, kdy vědci zjistili, že radioaktivní voda může vyvolat rakovinu. Přesnějším zkoumáním vody z revigatoru se později přišlo na to, že voda obsahovala spíše  překvapivé množství toxických látek, jakými jsou arsen a olovo.  Arsen může také způsobit rakovinu, olovo může způsobit vážné poškození nervového, močového a reprodukčního systému.

Reklama byla tak silná, že se radium přidávalo do zubních past, léčivých polštářů či technických hraček. Už slovo radium bylo velkým spotřebitelským lákadlem. Rádium znamenalo něco extra, cenné či kvalitní, proto je výrobci přidávali do různých výrobků. Rádiové pivo, rádiové cigarety a rádiové kondomy slibovaly noc plnou dobrodružství.

Na ciferníky hodinek se rovněž nanášela ve tmě světélkující barva obsahující radium. Avšak při výrobě malířky v továrně občas olíznuly štětec, aby zůstal špičatý. Tak mnoho z nich v následujících letech zemřelo na rakovinu hrtanu, štítné žlázy a nádory v ústní dutině.

Radium a jeho pronikavé záření se rovněž stalo osudným Marii Curie-Sklodowské, která v roce 1934 zemřela na anémii.

Zdroj: http://www.orau.org/ptp/collection/quackcures/revigat.htm
Video: http://www.youtube.com/watch?v=Kg0mrY0W-Js

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.25 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: K čemu byl revigator? atlantis 26. 08. 2011 - 16:01