Dnešní zemětřesení v západních Čechách

24. srpen 2011 | 14.16 |

Nový KostelPo téměř třech letech klidu se v západních Čechách zachvěla země. Zaznamenala to seismologická měření už v úterý dopoledne, kdy otřesy dosahovaly síly kolem dvou stupňů Richterovy stupnice. Dnešní ranní otřesy před půl osmou byly celkem tři, z nichž nejsilnější měl sílu 3,1 stupně Richterovy stupnice. Není však vyloučena větší intenzita otřesů. Další otřesy půdy v Čechách můžete monitorovat sami na uvedené stránce.

Najdete ji na adrese http://www.zemetreseni.okamzite.eu/
Epicentrum tohoto prozatím malého zemětřesení se nacházelo severně od obce Nový Kostel na Chebsku. Otřesy země jsou zatím malé, ale lidé je mohou zaregistrovat a může na ně negativně působit. Zemětřesný roj se od  Nového Kostela šířil do desítek kilometrů vzdálených míst, kde jej zaznamenali obyvatelé. Například podle občanů Kraslic se ozvala velká rána a další šíření zemětřesení provázelo silné hučení.

V České republice je díky geotektonické struktuře poměrně malá seizmická aktivita. Pouze na okrajích bloku Českého masivu, kde působí tlaky Alpínské soustavy, jsou oblasti s větším výskytem možných otřesů. Chebsko je seismicky aktivní oblastí, kde měřicí přístroje zaznamenávají otřesy téměř nepřetržitě. Zemětřesné roje, které zde někdy trvají i několik dnů, ale nepřesahují hodnotu 5. stupně Richterovy stupnice. Následkem těchto zemětřesení mohou padat předměty v domech nebo praskat zdi budov.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.67 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Dnešní zemětřesení v západních Čechách jackie - kraslice 28. 08. 2011 - 08:57
RE: Dnešní zemětřesení v západních Čechách r.m. 31. 08. 2011 - 14:36