Varhánky na prstech

3. září 2011 | 06.00 |

scvrkle prstyScvrklou kůži na prstech, která bývá nazývána varhánkami, pozorujeme na prstech končetin při dlouhém pobytu ve vodě nebo velmi vlhkém prostředí. Zprvu se výzkumníci domnívali, že je tento efekt způsobený osmózou, ale před  80 lety objevili lékaři, že omezení některých nervových zakončení v prstech zabrání tvorbě vrásek na povrchu kůže. Například utonulí nemají ani po delším pobytu ve vodě kůži scvrklou.

Neurobiolog Mark Changizi z Idaho zkoumal důvod, proč po namočení rukou do vody vznikají na prstech drážky. Při pohledu na prsty zblízka jsou varhánky na prstech často nespojité kanálky vedoucí směrem od bříšek prstů ke krajům. Podle něj vzniklé varhánky slouží k odvedení vody z místa bříšek prstů, kde je kontakt s uchopeným předmětem nejdůležitější. Vlastně se svým výzkumem přiblížil již používanému principu pneumatik, které mají drážky na odvádění vody při aquaplaningu. Nejlepší přilnavost mají hladké pneumatiky, ovšem i jezdci F1 při dešti přezouvají v závodech okamžitě na pneumatiky s drážkami.

A kde se tato schopnost pokožky prstů vzala? Zřejmě zůstala lidem z doby, kdy si museli opatřovat potravu lovením ryb či jiných organismů z vody.

Zdroje:
http://www.nature.com/news/2011/110628/full/news.2011.388.html
http://theconversation.edu.au/prune-fingers-give-us-better-grip-in-slippery-situations-2206

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře