Světová počítadla

7. září 2011 | 06.00 |

worldmetersSvět kolem nás není neměnný, ale neustále se vyvíjí. Metody matematické statistiky dokážou odhadnout některé zajímavé ukazatele. Na internetu se nachází hned několik aplikací, které můžeme označit jako světová počitadla. Světové počítadlo je dobré k utvoření představy o rychlosti přírůstku lidské populace, ekonomických výdajů, výrobě některých zařízení či lidské spotřebě. Z fyzikálního hlediska nás bude pochopitelně zajímat položka energie.

Na počítadle naskakuje spotřeba energie uváděná v MWh rozdělená do položek obnovitelné a neobnovitelné zdroje. Digitální ciferník se nezastaví u zobrazení množství solární energie dopadající během dne na Zemi.

Představu o čerpání ropy, zemního plynu a uhlí umocňuje údaj, který uvádí ve dnech dobu, která uplyne do jejich úplného vyčerpání.

Atraktivním počítadlem je pochopitelně to, které uvádí aktuální světovou populaci. Že se mnohá počítadla v některých parametrech liší, můžete srovnat zde. Tady můžete rovněž sledovat tempo růstu počtu obyvatel v nejlidnatějších státech světa.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře