Jak zrychlit nástup do letadla?

17. září 2011 | 06.00 |
› 

steffenČasto po dlouhém odbavování a všech kontrolách na letišti nás ještě čeká dlouhé usazování cestujících v letadle. Pominu, že mnohé charterové linky a některé letecké společnosti nemají v usazování cestujících žádný systém a v uličce letadla pak vládne dokonalý chaos. Mnozí cestující blokují celé minuty uličku, dohadují se, kde vlastně sedí, pak se fotografují, či hrabou ve svých zavazadlech než je uloží do boxů atd. Americký astrofyzik Jason Steffen před několika lety přišel na způsob, jak při obsazování letadla ušetřit lidem nervy a čas. Podle jeho pokynů by v budoucnu mohly letecké společnosti podle palubních místenek optimalizovat rychlost nástupu, což nyní potvrdil experiment provedený v televizním pořadu This vs That.

V letounu typu 757 s 12 řadami po šesti sedadlech s uličkou uprostřed provedli výzkumníci experimenty s nástupem 72 cestujících. Porovnali rychlosti nástupu v několika možných postupech:
– náhodný nástup
– nástup od  zadních míst postupně k předním
– nástup po čtyřčlenných skupinách
– nástup od oken k uličce
– Steffenova metoda (sekvenční alternující nástup od oken - viz obrázek)

Nejrychleji proběhl právě nástup cestujících podle Steffenovy metody. Vzhledem k náhodnému nástupu ušetřila tato metoda čtvrtinu času, vzhledem k nástupu po čtyřčlenných skupinách ušetřila dokonce polovinu času. Při Steffenově metodě nástupu lidé postupně plní sedadla u oken ob jednu řadu a mají tak zejména místo a čas umístit svá zavazadla do boxů, aby nepřekáželi dalším cestujícím.

Jeho metoda významně zamezila kolizím cestujících v uličkách, počítá dokonce i se zmateným chováním některých cestujících, kteří si úplně popletou místo sezení. Dokonce počítá s nestandardními situacemi, jakými je společný nástup rodin či handicapovaných s doprovodem.

Zajímavé by jistě bylo srovnání rychlosti nástupu dle Stefanovy metody s některými japonskými aerolinkami, které při usazování cestujících do letadla používají jiných sofistikovaných systémů a ochotného palubního personálu, který ukazuje cestujícím jejich místo a pomáhá s jejich rychlým usazením na místo.

Než se Steffanova metoda ověří v praxi, dost možná někdo přijde na daleko užitečnější záležitost - jak co nejrychleji a nejefektivněji letadlo po příletu na letiště opustit.

Zdroj: http://home.fnal.gov/ jsteffen/airplanes.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.3 (10x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jak zrychlit nástup do letadla? sayonara 20. 02. 2012 - 08:00