Surfování proti proudu řeky

5. březen 2010 | 06.00 |

Slapové jevy vznikající gravitačním působením Měsíce a  Slunce způsobují zajímavé situace na některých řekách. Kromě vzájemné polohy Země, Měsíce a Slunce a polohy místa na Zemi ovlivňuje výšku dmutí také tvar pobřeží a úhel dna. V oblastech se zvláště silným přílivem, kde je voda vháněna do úzkých nebo mělkých kanálů, občas vznikají výrazné přílivové vlny, které jako pohyblivé valy postupují směrem k pevnině. Vzdutí hladiny u ústí řek s povlovným dnem způsobuje, že se příliv šíří proti proudu řek. U některých je velmi výrazný, šíří se jako vodní vlna a označuje se jako přílivový příboj.

S každým přílivem se například hrne ohromné množství vody daleko do amazonského vnitrozemí. Přílivový příboj dosahuje výšky 5 metrů a je patrný ještě 850 kilometrů od ústí.. Podobný jev lze podporovat v aljašském Cookově zálivu nebo v čínském zálivu Chang-čou. Na Labi přílivový příboj dosahuje do vzdálenosti 150 kilometrů od ústí.

Zajímavým přílivovým příbojem je ten na řece Severn ve Velké Británii. Zde je po zátoce Fundy v Kanadě druhé největší přílivové rozmezí na světě asi 15 metrů. Stoupající voda v řece vytváří vlny, které cestují rychle proti říčnímu proudu. Na vlnách se mnozí nadšenci pokoušejí surfovat několik kilometrů do vnitrozemí. Vlna postupující proti proudu průběžně zvětšuje svoji velikost až na neuvěřitelných 5 metrů.

Přílivové vlny jsou však nebezpečné pro běžnou lodní dopravu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře