Krabí chladič

19. září 2011 | 06.00 |

krab UcaVšimli jste si na pláži krabů s nesymetrickými klepety? Jedno z nich bývá u některých krabů výrazně větší než druhé. Potom se jedná o krabí samečky rodu Uca, kteří využívají své větší klepeto na přilákání samiček, když s ním mávají a ukazují tak svou sílu. Přesto se biologové z Texaské univerzity v Austinu Zachary Darnell a Pablo Munguia rozhodli přijít na to, zda zvětšené klepeto neplní i jinou funkci.

Během experimentu osvětlovali na pláži silným zdrojem světla jednak kraby s nepoškozeným velkým klepetem a také ty, kteří o ně přišli. Přitom jim každých deset minut měřili tělesnou teplotu. Zjistili, že krabům bez velkého klepeta trvalo mnohem déle, než se ochladili. Odtud usoudili, že velké klepeto plní funkci jakéhosi chladiče. Do něj se teplo přenáší z těla kraba a je pak vyzařováno do okolního vzduchu.

Velké klepeto sice omezuje rychlost schopnost kraba při shánění potravy, ale ochlazování velkým klepetem mu zase umožňuje zůstat na rozpálené pláži déle, čím se zvyšuje jeho šance na ulovení potravy a následné přežití.

Zdroje:  http://www.bbc.co.uk/nature/14631028 - prohlédněte si video

              http://www.keithdavey.com.au/shore-crabs/web-pages/fiddler-crabs.htm

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře