Tlak vyvolaný vosím žihadlem

10. září 2011 | 06.00 |

vosí žihadloTeplé počasí na konci letošního léta svědčí vosám, které se na mnoha místech pořádně rozmnožily. Obtěžují nás při pohybu v přírodě a zejména při konzumaci ovoce, sladkých i masitých pokrmů. Většina druhů vos je neútočná, bodají pouze tehdy když jsou podrážděny. Nemají rády naše prudké pohyby, útěk nebo mávání rukama. Usednou-li nám tedy například na pohárek s burčákem nebo i na ruku a zůstaneme v klidu, nic se nám nestane. Bohužel reakce lidí je zpravidla opačná a vosa to řeší svým žihadlem. Jakým tlakem působí vosa při vpichu svého žihadla?

Žihadlo vosy je ostrý žahavý orgán na zadní části vosy, kterým vosa vstřikuje jed po propíchnutí kůže. Je spojeno s jedovou žlázou vytvářející jed obsahující biogenní aminy a aminokyseliny způsobující bolest, enzymy s neurotoxickými účinky a polypeptidy s vazodilatačním účinkem, který způsobuje, že stěny krevních kapilár ztrácejí svou integritu a tím vznikají otoky. Žihadla většiny vos nemají zpětné ostny nebo je mají tak malé, proto mohou být používána opakovaně.

K určení tlaku vosího žihadla musíme znát jakou silou působí a tu pak vydělit obsahem plochy, na kterou působí. Vosa vpichuje žihadlo silou 10 mikronewtonů (10–5 N). Žihadlo je na svém konci velmi ostré, obsah jeho hrotu je 3.10–16 m2. Proto působí žihadlo na kůži obrovským tlakem 3,3 .1010 Pa, kterým snadno projde pokožkou živočichů.

Zdroj obrázku: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Waspstinger1658-2.jpg

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.2 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře