Fotovoltaické elektrárny způsobují flikr

26. září 2011 | 06.00 |

fotovoltČeské sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES) je sdružení, které se mimo jiné zabývá oblastí regulace provozovatelů distribučních a přenosových  soustav. Ve své nedávno publikované zprávě, týkající se připojování fotovoltaických (FVE) a větrných elektráren do elektrizační soustavy  konstatuje, že česká elektrizační soustava je prakticky od začátku roku 2010 provozována na hranici bezpečného limitu pro nestabilní zdroje. V období března až června 2011 bylo provedeno více než 100 dlouhodobých měření v sítích nízkého a vysokého napětí s zajímavými zjištěními.

Byl zjištěn výrazný vliv FVE na hodnotu napětí v elektrické síti. V sítích nízkého napětí více než ve 30 % případů a v sítích vysokého napětí ve více než 11 % případů nebyly dodrženy parametry kvality. Nejčastěji byly překročeny povolené hodnoty flikru. Jedná se o technický termín pro rychlé viditelné změny jasu svítidel. Příčinou je kolísání napětí vyvolané rychlými změnami zatížení sítě, které jsou způsobeny fotovoltaickými elektrárnami. Flikr je pro některé lidi nepříjemná vjemová záležitost. Sice přes den, když se nesvítí, lidem nikterak vadit nemusí, avšak může v podobě kolísání napětí negativně ovlivňovat technická zařízení citlivá na dodržování konstantního napětí (např. televizory). Flikr se výrazně projevuje zejména při zapínání elektrických přímotopů, průtokových elektrických ohřívačů nebo spotřebičů, které mají vysoký výkon.

Podle měření ČSRES došlo méně výrazně i k ovlivnění dalších parametrů kvality napětí. Výsledky měření jsou v současné době dále zpracovávány a budou sloužit jako podklad pro upřesnění technických podmínek pro připojování nových zdrojů tak, aby nedocházelo ke zhoršování kvality elektřiny pro ostatní zákazníky.

Zdroj: http://www.csres.cz/Aktualne/Aktualne.htm

Zdroj obrázku:http://www.nazeleno.cz/fotovoltaika-vyplati-se-vykup-elektriny-nebo-zelene-bonusy.aspx

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Fotovoltaické elektrárny způsobují flikr luděk Švehla 11. 12. 2011 - 08:27