Žárovka z petláhve

3. říjen 2011 | 06.00 |
› 

Až někdy budete na Filipínách, můžete zpozorovat ve střechách z vlnitého plechu na obydlích chudých Filipínčanů vyčuhující petlahve. Je to skutečně podivné, aby ve střeše, která má chránit obyvatele stavby před deštěm, byly vyvrtány otvory a vyzdobeny lahvemi. Jaký význam má toto použití petlahví?

Přes 20 % světové populace žije bez elektřiny ve tmavých místnostech, kde často nejsou žádná okna. Přestože je v těchto krajinách dostatečné množství slunečního záření, bývá v obydlích chudých lidí i přes den pořádná tma. Udělat otvory ve střeše by jistě pomohlo zvýšit množství světla v místnosti pod ní.

Osvětlení místnosti lze provést i netradičním způsobem, který po jednom z brazilských inženýrů po devíti letech, znovuobjevili studenti amerického Massatchussetského technického institutu (MIT).

Bílé dvoulitrové plastové láhve se naplní čistou, nejlépe destilovanou vodou s příměsí dezinfekčního roztoku, aby se v ní netvořily řasy. Tato láhev se upevní do vystřiženého kousku vlnitého plechu a ve střeše se vyřízne otvor, do kterého láhev přesně padne. Zbývá jen vodotěsně utěsnit láhev s plechem ve střeše, aby se dovnitř nedostaly srážky z monzunových dešťů a žárovka bez elektřiny je na světě. Během slunečného tropického dne nahradí toto provizorní osvětlení žárovku o výkonu až 50 wattů.  Pokud bude použita kvalitní čistá voda s vhodným desinfekčním prostředkem (něco jako Savo) je tvorba řas ve vodě značně omezena a životnost žárovky může být až několik let. Když stěny láhve pokryjí zelené řasy, je čas žárovku" vyčistit nebo vyměnit. V oblastech, kde neklesají venkovní teploty pod nulu dokonce nehrozí prasknutí  "žárovky". Takže je možné si světelnou pohodu vylepšit používáním více lahví zabudovaných ve střeše. Potom mají uživatelé uvnitř světlo jako z lustru. Prosvětlením nuzných příbytků se zabývá projekt  Isang Litrong Liwanag (Litr světla) nadace MyShelter Foundation.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Žárovka z petláhve samouk 10. 10. 2011 - 15:17
RE: Žárovka z petláhve ondřej merta 11. 10. 2011 - 10:22